Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
CYGLER (Ziegler) Samuel | Cadyk i jego dwór. Dybuk I, ok. 1924

(Ziegler) Samuel CYGLER (1898-1943)

Cadyk i jego dwór. Dybuk I, ok. 1924

litografia
19,2 x 20,6 cm
sygn. oł. p.d.: S. Cygler
Reprodukowana w : A. Daab, J. Malinowski "Samuel Cygler malarz i grafik", katalog Muzeum Zagłębia, Będzin, 1993, s. 17, il. I.
J. Malinowski "Malarstwo i rzeźba Żydów polskich", PWN, Warszawa, 2000, s. 370.

Prezentowana litografia należy do najbardziej znanego i najważniejszego cyklu Samuela Cyglera "Dybuk" (1924), w skład którego wchodzą 3 litografie i drzeworyt. Temat został zaczerpnięty z dramatu Szymona Anskiego, opublikowanego w 1919. "Cykl należy do najwybitniejszych przykładów żydowskiej grafiki ekspresjonistycznej w Polsce. Postaci chasydów przedstawione są realistycznie. Ekspresjonistycznej deformacji poddana została natomiast architektura wnętrza. Światło tworzy pryzmatyczne układy form, dynamizujące kompozycję. Przyciąga uwagę niezwykła, tajemnicza atmosfera tych przedstawień". (Jerzy Malinowski "Malarstwo i rzeźba Żydów polskich", s. 371)
Malarz i grafik, uczeń krakowskiej ASP w pracowniach Axentowicza i Weissa oraz Kunstgewerbeschule w Hamburgu, gdzie uczył się drukarstwa i drzeworytu. Studia kontynuował w Paryżu. W latach dwudziestych współpracuje przy dekoracji synagogi w Będzinie, swoim mieście rodzinnym. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, jest członkiem Zrzeszenia Żydowskich Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie. Swoje prace pokazuje na licznych wystawach, m. in. w warszawskim IPS-ie, w 1932 Salon Garlińskiego organizuje wystawę indywidualną ok. 60 jego prac. W 1936 wyjeżdża na półtoraroczny pobyt do Palestyny. Po powrocie do kraju nadal prowadzi aktywne życie artystyczne. Okupację spędza w będzińskim getcie. W 1943 wraz z żoną i matką zostaje wywieziony do Oświęcimia, w 1945 przebywa w Mauthausen, gdzie na wieść o ich śmierci popełnia samobójstwo w przededniu wyzwolenia obozu. Jego prace malarskie tematycznie nawiązują do architektury małych polskich miasteczek, pejzaży widzianych we Francji, Włoszech i Palestynie, maluje również studia portretowe. Bardzo wysoko oceniana twórczość graficzna artysty bywa porównywana z osiągnięciami Rytu, prace z początku lat trzydziestych w swej surowości i syntetyce nawiązują do niemieckiego eskspresjonizmu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]