olej, brystol naklejony na tekturę; 99,5 x 70 cm; sygn. l.d. "Z. Lachur", na odwrocie farbą czerwoną "ZASŁUCHANY / ANIOŁ / mal. / Lachur / 2002".
Malarz, grafik, twórca animacji rysunkowych, założyciel Studia Form Rysunkowych w Bielsku-Białej. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Eugeniusza Eibischa. Twórczość Lachura wyróżnia się oryginalnym, bez trudu rozpoznawalnym stylem, którego nie można przypisać do żadnego określonego kierunku malarskiego. Stosował technikę znaną z tradycyjnych ikon tzw. odwróconą perspektywę, której punkt linii zbiegu znajduje się przed nią a odbiorca staje w centrum wydarzeń na obrazie. Podobnie jak w ikonach praktycznie nie używał perspektywy liniowej, dającej wrażenie trójwymiarowości. ie. Najchętniej tworzył na desce, płycie pilśniowej lub papierze, używając temper, gwaszu. Mieszał kilka technik, a także wprowadzał swoje własne. Gdy zabrakło materiałów artysta wykorzystywał stare gazety, opakowania śniadaniowe, pastę do zębów, a nawet stare drzwi. Charakterystyczną cechą jego malarstwa są mocno stylizowane linie, szczelnie wypełniające całą powierzchnię obrazu. Twórczość artysty jest porównywana do obrazów Marca Chagalla. Tematyka żydowska już na zawsze pozostała jedną z jego głównych inspiracji, był nią wyraźnie zafascynowany. Niezwykle istotną rolę pełnią elementy muzyczne: orkiestry czy pojedyncze instrumenty, a także tradycyjne atrybuty i symbole żydowskie: tablice mojżeszowe, menora, symbol słońca i księżyca.
Malarz, rysownik, autor ilustracji książkowych, pionier w dziedzinie filmu rysunkowego. Studiował w krakowskiej ASP, w pierwszej połowie lat 50. pracował w Studiu Form Rysunkowych w Bielsku-Białej. Brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Wystawie Młodej Plastyki w Arsenale w 1955, w Międzynarodowej Wystawie "Getto" w Amsterdamie, 1961. W 1961 przenosi się z Katowic do Warszawy. Tematycznie twórczość artysty wiąże się w istotnym stopniu z jego postawą ideowo-moralną, piętnuje okrucieństwo faszyzmu (cykle zagłady getta i rozstrzelań), zwraca uwagę na dramat alkoholizmu, prostytucję. Lachur posługuje się dynamiczną, często drapieżną formą, której uproszczony rysunek i oszczędny kolor zbliża go do twórczości Picassa. Prace artysty znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Muzeum Martyrologii Żydów w Paryżu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]