technika własna na kartonie, 50 x 71 cm, sygnowany p.d. "Z. LACHUR 91"
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziałach Malarstwa i Grafiki. Uprawiał malarstwo ścienne, sztalugowe, grafikę i rysunek. Był założycielem i kierownikiem Studia Form Rysunkowych w Bielsku-Białej. Brał udział m.in. w słynnej wystawie w warszawskim Arsenale (1955) i w Międzynarodowej Wystawie "Getto warszawskie" (Amsterdam 1961). Obrazy w Muzeach Narodowych w Krakowie i Warszawie, w Muzeum Okręgowym w Częstochowie, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum w Haifie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum Holocaustu w Paryżu oraz wielu kolekcjach prywatnych. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych, w kraju i za granicą; w Jerozolimie, Londynie, Stuttgarcie, Nowym Jorku, Toronto. Z czasem, zapewne pod wpływem Marca Chagalla i artystów École de Paris wypracował własny, rozpoznawalny styl - ekspresyjny i magiczny.
W Niemczech ukazała się książka - Zdzisław Lachur. Sein Leben, sein Werk, seine Träume. Entwürfe, Zeichnungen und Bilder aus den Jahren 1943-2003 (herausg. Dieter Kauffmann), Esslingen 2009 - zawierająca analizę tej twórczości i obfity materiał ilustracyjny.
Malarz, rysownik, autor ilustracji książkowych, pionier w dziedzinie filmu rysunkowego. Studiował w krakowskiej ASP, w pierwszej połowie lat 50. pracował w Studiu Form Rysunkowych w Bielsku-Białej. Brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Wystawie Młodej Plastyki w Arsenale w 1955, w Międzynarodowej Wystawie "Getto" w Amsterdamie, 1961. W 1961 przenosi się z Katowic do Warszawy. Tematycznie twórczość artysty wiąże się w istotnym stopniu z jego postawą ideowo-moralną, piętnuje okrucieństwo faszyzmu (cykle zagłady getta i rozstrzelań), zwraca uwagę na dramat alkoholizmu, prostytucję. Lachur posługuje się dynamiczną, często drapieżną formą, której uproszczony rysunek i oszczędny kolor zbliża go do twórczości Picassa. Prace artysty znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Muzeum Martyrologii Żydów w Paryżu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]