Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
CZERMAŃSKI Zdzisław | Dollar party

Zdzisław CZERMAŃSKI (1900-1970)

Dollar party

akwarela, tusz, ołówek, karton, 73 x 58 cm ( w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Czermański
Na odwrocie napisy: - l.g.: Z. CZERMAŃSKI; - p.g.: 634 [w kółku] A144/18; - u dołu: May 27 | 180

Zdzisław Czermański (Kraków 1900 - Nowy Jork 1970) - rysownik, grafik, karykaturzysta, ilustrator i malarz. Jako nastolatek wstąpił do Legionów. Rysunku i malarstwa uczył się w Szkole Przemysłowej we Lwowie (1923-1924) u Kazimierza Sichulskiego, a później po odejściu z wojska, także u Ferdynanda Légera w Paryżu (1925). Lata 1928-1935 spędził za granicą - w Paryżu, gdzie w 1930 miał wystawę w Galerii Charpentier, Londynie, a od 1931 w Nowym Jorku. W latach następnych mieszkał w Warszawie, skąd wyjechał w roku 1939. Od 1941 stale mieszkał w Nowym Jorku. Już od 1920 publikował swoje karykatury i rysunki satyryczne w różnych czasopismach - początkowo w lwowskim "Szczutku", później także w "Cyruliku Warszawskim" i "Wiadomościach Literackich", w paryskim "L’Illustration", londyńskim "The Graphic", amerykańskim "Fortune Magazine", a po wojnie także w "Look", "Life" i innych periodykach. Był autorem wielu rysunkowych portretów Piłsudskiego, w tym dwóch tek z portretami marszałka (1931, 1935), albumu "Mars w karykaturze" (1925).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CZERMAŃSKI Zdzisław
Studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie (1923-24) u K. Sichulskiego oraz w Paryżu u F. Légera (1925). Malował i rysował portrety, pejzaże, architekturę i trawestacje znanych obrazów. Był świetnym karykaturzystą, twórcą scen satyrycznych o charakterze obyczajowym i politycznym. W latach 1928-35 przebywał w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku po czym wrócił do Warszawy, aby w 1939 r. opuścić Polskę i w 1941 r. zamieszkać w Nowym Jorku. Wykonywał cykle rysunkowe poświęcone różnym tematom, np. Józefowi Piłsudskiemu (1931-36), sławnym Polakom (1937), miastom, w tym Paryżowi i Londynowi. Był autorem ilustracji w czasopismach (m.in. lwowskim „Szczutku”, „Cyruliku Warszawskim”, paryskim „L’Illustration”, londyńskim „The Graphic”, amerykańskim „Fortune Magazine” i kilkunastu innych pismach amerykańskich), albumów (np. Mars w karykaturze z 1925 r.), ilustrowanych opowiadań, ilustracji do publikacji innych autorów (np. The Forgotten Battlefield K. Wierzyńskiego). Przed wojną miał wystawy m.in. w Zakopanem, warszawskiej Zachęcie, galerii „Charpentier” w Paryżu i galerii Garlińskiego w Londynie, po wojnie w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Prace w Muzeach Narodowych w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, University of Texas w Austin, Instytucie Piłsudskiego i Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]