Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
MAKOWSKI Zbigniew | Mariam, 1968

Zbigniew MAKOWSKI (1930 Warszawa - 2019 Warszawa)

Mariam, 1968

olej, dykta, 72,5 x 52,8
sygn. przy lewej krawędzi u dołu: Zbigniew Makowski f.; przy prawej krawędzi: 4 VI 1968

Studia artystyczne odbył w l. 1950-1956 w warszawskiej ASP pod kierunkiem K. Tomorowicza. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się typografią i sztuką książki, tworzy poezję. Uczestniczył w wielu ważnych dla polskiego życia artystycznego wystawach i prezentacjach kluczowych dla kształtu polskiej sztuki powojennej, m.in. w III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959 r. i I Plenerze Koszalińskim w Osiekach w 1963 r. W dowód uznania za swe dokonania artystyczne Makowski otrzymał w 1973 r. Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida; w 1992 r. został uhonorowany Nagrodą im. J. Cybisa. W 1991 r. jego kompozycja "Mirabilitas secundum diversos modos exire potest a rebus" ozdobiła gmach ONZ w Genewie.
Makowski stworzył oryginalną formułę obrazowania, której genealogia sięga francuskiego surrealizmu. Podczas pobytu w Paryżu w 1962 r. artysta poznał bezpośrednio sztukę A. Bretona - ojca europejskiego nadrealizmu - i członków międzynarodowego ugrupowania Phases. Niespotykane, zaskakujące zestawienia przedmiotów i postaci należących do rozmaitych porządków rzeczywistości dopełnione abstrakcyjnymi formami i geometrycznymi figurami wyzwalają w kompozycjach Makowskiego - zgodnie z programem surrealistów - poetyckie spięcia, pobudzają odkrywcze skojarzenia intelektualne, ewokują nieoczekiwane emocje, dostarczają bodźców fantazji; jednocześnie te wypełnione po brzegi różnorakimi kształtami obrazy intrygują widza swą semantyczną złożonością, pociągają pikturalną urodą, kuszą enigmatycznością, zachęcają do odgadywania wielorakich znaczeń składających się na wykreowaną łamigłówkę. Fragmenty tych rebusów zaczerpnięte są z różnych dyscyplin naukowych i rozmaitych sfer kulturowych, z ikonosfery magii i kabały, ilustracji traktatów filozoficznych i ezoterycznych pism, a także ze świata muzyki i sztuki dawnych mistrzów. Te wyczarowane z pamięci i wyobraźni synkretyczne całości obrazowe stają się plastycznym ekwiwalentem - podobnie jak w sztuce symbolizmu - polifonicznej muzyki i spiętrzonej metafory poetyckiej; nieodgadnione są także treści tytułów, jakie artysta nadaje swym pracom. W kompozycji nazwanej "Mariam" - podobnie jak w innych dziełach Makowskiego - dominują jakości linearne; ukazane przedmioty i pokryte abstrakcyjnym ornamentem płaszczyzny określone są precyzyjną linią. Jednak wyobrażona przestrzeń - nieciągła, podzielona na segmenty, pokawałkowana - nie ma swego odpowiednika w przestrzeni realnej, znanej z empirycznego doświadczenia. W tej imaginacyjnej przestrzeni polatują uwolnione od praw ciążenia drabiny, słupy i skrzynki o misternie wyrysowanych deseniach - elementy tajemnej budowli, napoczętej architektonicznej konstrukcji ujętej niczym klamrą abstrakcyjnymi, kolorystycznie rozwibrowanymi pasami.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAKOWSKI Zbigniew

Studiował w warszawskiej ASP (1950-56). Zajmował się różnymi dziedzinami nauki: matematyką, kulturą wschodu, pasjonował się kabalistyka. Łącząc w swoich kompozycjach znaki, cyfry i litery osiągał efekty symboliczne i surrealistyczne. Brał udział w III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959. Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. W 1956 ukończył warszawską ASP (pracownia Kazimierza Tomorowicza). W 1962 przebywał we Francji i brał udział w wystawie "Le Mouvement Surréaliste et le Mouvement Phases" w Paryżu. Uprawia sztukę surrealistyczną, świadczącą o fascynacji wiedzą ezoteryczną. W latach 60. komponował swe obrazy ze znaków magicznych, symboli i rekwizytów, także sentencji i dłuższych tekstów. W latach 70. i 80. malował ezoteryczno-magiczne pejzaże, przedstawiające zazwyczaj fragmenty antycznej architektury, ponad którymi unoszą się symboliczne przedmioty "Vale ergo polia, Et ibam in profundis". Otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida oraz Nagrody im. J. Cybisa.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]