książka artystyczna zawiera 14 kart (plus okładka) obustronnie zarysowanych i zapisanych tusze barwne, gwasz, akwarela, pióro, pędzel, zszycia sznurkiem wymiary: 35 x 23,5 cm
Artysta studiował na ASP w Warszawie w latach 1950-1956. Malarz, rysownik, twórca książek artystycznych. W 1962 przebywał w Paryżu, gdzie miał styczność ze środowiskiem surrealistów - z André Bretonem oraz ruchem PHASE, co miało wpływ na jego późniejszą działalność. Sam artysta określił swoją twórczość jako "surrromantyzm". Księgi Makowskiego to nie tylko eksperyment formalny. Jego dzieła są efektem erudycji, fascynacji przeszłością - sztuką i literaturą dawną. Niezwykle ważna jest strona materialna ksiąg - papier czerpany, którego miękkość nadaje kartom zmysłowości. Dzieła Makowskiego przywodzą na myśl dawne księgi iluminowane - unikatowe obiekty, dostępne dla nielicznych. Elitaryzm swojej twórczości artysta łączy z hermetyzmem treści - nawiązuje do tekstów filozoficznych i poetyckich sprzed wieków, posługuje się łaciną i greką, używa znaków-symboli. Jego księgi, przypominając dawne traktaty filozoficzne czy artystyczne, przenoszą odbiorcę w czasie. W 2015 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało obszerny pokaz ksiąg Zbigniewa Makowskiego (Polia 10.VI.1946 Wrocław. Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego [kat. wystawy], 29 września - 15 listopada, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oprac. Magdalena Szafkowska, Wrocław 2015).
W prezentowanej książce bohaterką jest postać kobieca - jeden z przewodnich motywów wielu "opowieści" Makowskiego. W jego pracach pojawiają się kobiety realne jak i te legendarne, czy też anonimowe typy, często wyidealizowane na renesansową modłę.
Studiował w warszawskiej ASP (1950-56). Zajmował się różnymi dziedzinami nauki: matematyką, kulturą wschodu, pasjonował się kabalistyka. Łącząc w swoich kompozycjach znaki, cyfry i litery osiągał efekty symboliczne i surrealistyczne. Brał udział w III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959. Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. W 1956 ukończył warszawską ASP (pracownia Kazimierza Tomorowicza). W 1962 przebywał we Francji i brał udział w wystawie "Le Mouvement Surréaliste et le Mouvement Phases" w Paryżu. Uprawia sztukę surrealistyczną, świadczącą o fascynacji wiedzą ezoteryczną. W latach 60. komponował swe obrazy ze znaków magicznych, symboli i rekwizytów, także sentencji i dłuższych tekstów. W latach 70. i 80. malował ezoteryczno-magiczne pejzaże, przedstawiające zazwyczaj fragmenty antycznej architektury, ponad którymi unoszą się symboliczne przedmioty "Vale ergo polia, Et ibam in profundis". Otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida oraz Nagrody im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]