Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GERSON Wojciech | PIELGRZYM, 1861

Wojciech GERSON (1831-1901)

PIELGRZYM, 1861

Olej, płótno;
74,5 x 56,5 cm
Sygnowany l. d.: W. Gerson. 1861

Obraz Wojciecha Gersona Pielgrzym utrzymany w charakterystycznej dla wczesnego okresu twórczości gamie barwnej - stonowanych brązów, ugrów, rozjaśnionych zazwyczaj żółcieniami - przedstawia pielgrzyma w płaszczu obszytym muszlami, tzw. przegrzebkami św. Jakuba. Można więc przypuszczać, że odbył on podróż do Santiago de Compostela, jednego z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych w Hiszpanii, o którym w dwunastowiecznym Przewodniku Pielgrzyma do Composteli napisano: "W świątyni tej nie znajdziesz błędu lub rysy; jest cudownie zrobiona, wielka, przestronna, jasna (...). Każdy, kto przechadza się po górnych galeriach, jeśli był smutny, gdy tam wchodził, staje się szczęśliwy i wesoły na widok wyjątkowego piękna świątyni." (J. Białostocki, Sztuka cenniejsza niż złoto, Warszawa 1974, s. 122.)

Wojciech Gerson - malarz, ilustrator, pedagog. Studiował w l. 1844-51 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. F. Piwarskiego, C. Breslauera i M. Zaleskiego. Kontynuował naukę jako stypendysta Królestwa Polskiego w Akademii petersburskiej w l. 1853-55 i w Paryżu, dokąd wyjechał w 1856 r. i gdzie uczył się w pracowni L. Cognieta oraz studiując obrazy w muzeach i galeriach. Po powrocie do kraju w 1858 r. zamieszkał w Warszawie i czynnie włączył się w życie artystyczne miasta. Był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1860 r. Rozwinął szeroką działalność pedagogiczną ucząc rysunku i malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz we własnej pracowni. Do jego uczniów należeli m.in. A. Bilińska, J. Chełmoński, A. Wierusz-Kowalski, J. Stanisławski, L Wyczółkowski. W swojej twórczości podejmował różnorodne tematy. Malował obrazy religijne, historyczne, sceny rodzajowe z życia wsi oraz znakomite pejzaże ze swoich licznych podróży po kraju oraz z Tatr, w które jeździł regularnie od 1860 r. aż do końca życia.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GERSON Wojciech
urodził się w 1831 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Warszawie. Malarz, rysownik, litograf i pedagog.Studia rozpoczął na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, lecz już po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał wówczas do tzw. "cyganerii malarskiej. Szkołę ukończył w 1851 roku z wyróżnieniem i otrzymał dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam był uczniem klasy malarstwa historycznego u A. T. Markowa. W roku 1854 uczęszczał także na zajęcia z teorii sztuki prowadzone przez W.I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. Założył w 1858 własną pracownię . Przyczynił się do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 roku nadała mu tytuł profesora za obraz "Kopernik wykładający swój system astronomiczny w Rzymie". Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Zaczął od scen wiejskich i pejzaży, by po upadku Powstania Styczniowego podjąć tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Wybitny pedagog. Obecnie najbardziej jest ceniony za pejzaże tatrzańskie.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]