Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GERSON Wojciech | Pejzaż, 1853 r.

Wojciech GERSON (1831-1901)

Pejzaż, 1853 r.

olej, płótno, 49 × 61 cm
sygn. i dat. p. d.: WGerson 1853

na odwrocie napis: Brzegi Wisły/ Malował:/Wojciech Gerson. 1853 r.
na odwrocie nalepki: - depozytowa z numerem 1111/311/2003; - nalepka wystawowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Wystawiany:
Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku., Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wrzesień 2000 - kwiecień 2001
Wieloletni depozyt w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (do 2019 r.)


„Pozaszkolne życie, to było jeszcze raz Anteuszowe zwracanie się do Matki przyrody, to podróże po kraju - to studja letnie - wycieczki dalsze i bliższe. (...) Dla wszystkich te chwile letnie, te podróże i studja, te badanie pomników przeszłości, pozostały skarbem doświadczenia i umiejętności na całe życie, zaczerpniętej, z zawsze i dla wszystkich otwartej księgi prawdy.”
Wojciech Gerson, Jednodniówka. Pamięci profesorów i kolegów b. Szkoły Sztuk Pięknych z Wydziału Malarstwa i Rzeźby z roku 1897, Warszawa 1897, s. 34-35.

Wojciech Gerson jeszcze w trakcie studiów w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, wraz z grupą akademickich przyjaciół odbywał piesze wycieczki po kraju. Już w 1849 r. wybrali się na Kielecczyznę. Po ukończeniu studiów w 1850 r. byli w dwumiesięcznej podróży po okolicach Ojcowa. Wakacje 1851 r. spędził na wędrówce pieszej przez Jeziora Augustowskie do Kowna i Wilna. W 1852 r. odbył podróż statkiem w górę Wisły do Zawichostu zwiedzając następnie pieszo z grupką kolegów Lubelszczyznę, Sandomierskie, ponownie Kielecczyznę oraz dolinę rzek Śreniawy i Prądnika. W 1853 r. udał się Wisłą w dół rzeki, wędrując następnie po Kujawach i Mazowszu. Z tego też roku pochodzi prezentowany Pejzaż, przedstawiający rozległe zakole rzeki, z dwiema postaciami siedzącymi przy szałasie nad jej brzegiem.
Przez całe swoje życie każdą wolna chwilę wykorzystywał Wojciech Gerson, aby bezpośrednio obcować z naturą, ale to okres młodzieńczych wędrówek po kraju pozostawił szczególnie trwały ślad na jego twórczości. Młody, silnej budowy, wysportowany, inspirował się z całą mocą urokami natury. Bogacił umysł poznawaniem ludzi, życia, zwyczajów, ubiorów i gawęd ludowych. Dla Gersona podróże te „pozostały skarbem doświadczenia i umiejętności na całe życie, zaczerpniętej z zawsze i dla wszystkich otwartej księgi prawdy przyrodniej i dziejowej" (Wojciech Gerson, Jednodniówka. Pamięci professorów i kolegów b. Szkoły Sztuk Pięknych z Wydziału Malarstwa i Rzeźby z roku 1897, s. 35)
„Rysem natomiast ogromnej niezależności od tradycyjnych wzorów odznaczają się od razu samodzielne studia natury, wykonywane przez artystę po opuszczeniu szkoły, w czasie wędrówek po kraju. Przywiązanie i zżycie się z przyrodą od wczesnego dzieciństwa pozwalają artyście objąć naturę nowym spojrzeniem - bada ją, analizuje, szuka prawdy. (...) Z całą gorliwością studiuje efekty światła przy najrozmaitszej pogodzie od pełnego słońca do nocy. Udając się w coraz to inne okolice spostrzega różnicę w typie krajobrazu i stara się uchwycić jego istotę, nastrój i charakter. (...) na Mazowszu i Kujawach maluje rozległe równiny i wybrzeża Wisły. Szuka w krajobrazie jego właściwości indywidualnych. (...) W zależności od pory roku i dnia, oświetlenia i pogody, że ustosunkowanie się wzajemne tonów barwnych zależne jest przede wszystkim od światła.” (Armand Vetulani, Wojciech Gerson, Warszawa 1952, s. 15)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GERSON Wojciech
urodził się w 1831 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Warszawie. Malarz, rysownik, litograf i pedagog.Studia rozpoczął na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, lecz już po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał wówczas do tzw. "cyganerii malarskiej. Szkołę ukończył w 1851 roku z wyróżnieniem i otrzymał dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam był uczniem klasy malarstwa historycznego u A. T. Markowa. W roku 1854 uczęszczał także na zajęcia z teorii sztuki prowadzone przez W.I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. Założył w 1858 własną pracownię . Przyczynił się do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 roku nadała mu tytuł profesora za obraz "Kopernik wykładający swój system astronomiczny w Rzymie". Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Zaczął od scen wiejskich i pejzaży, by po upadku Powstania Styczniowego podjąć tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Wybitny pedagog. Obecnie najbardziej jest ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej opłatę aukcyjną oraz opłaty dodatkowe wynikające z oznaczeń katalogowych obiektu. Opłata aukcyjna stanowi część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - zostanie doliczona opłata wynikająca z tzw. droit de suite.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]