Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku; olej, płótno 114,8 x 207 cm sygn. l. d.: Warszawa 1888 Wojciech Gerson
Ekspozycja obrazu w Muzeum Narodowym w Gdańsku. lit.: K. Molendziński, Wojciech Gerson. 1831-1901, Warszawa 1939 - tu przedruk "Wykazu prac malarskich Wojciecha Gersona spisanych w notatniku artysty", s. 68, pod poz. 333: R.(ok) 1887 poz. 333. "Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku. 120 x 209. (ukończony w r. 1888)". J. Wiercińska, Katalog prac wystawianych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914, Wrocław 1969, s. 93 - tu wzmiankowany pod rokiem wystawienia 1888 z tytułem: Wygnani Pomorzanie w XI w.; Wojciech Gerson. 1831-1901. Katalog wystawy monograficznej, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1978 - tu w dziale B) Zaginione (obrazy), poz. 102, s. 87 cytowany z tytułem zaczerpniętym z "Notatnika artysty" oraz bibliografia obrazu; Wł. Kalicki, Kryminał z Garsonem - artykuł w: "Gazeta Wyborcza" nr 242, z 15. X. 1993 - wyd. warszawskie - "Magazyn" nr 33 - tu opisane sensacyjne losy obrazu od czasu wystawienia w warszawskiej Zachęcie po czasy współczesne. "Temat obrazu zaczerpnał artysta z dziejów podbojów plemion słowiańskich przez Niemców w X wieku" (Katalog MNW, s. 87). Monumentalna kompozycja o rozbudowanej dramaturgii, którą współtworzą bohaterowie sceny ujęci w pełnych patosu pozach oraz kontrastowe Ewiatło zapowiadające grozę burzy, tworzące przejmujący nastrój napięcia oddany niezwykle przejmująco czynią z obrazu dzieło o muzealnej randze. Rozbudowana narracja, szeroki "pasmowy" układ postaci często spotykany na obrazach Gersona, rysunek staranny, nasycona kolorystyka, efekt żywej gry światłocienia czynią z obrazu dzieło przyciągające wzrok. Oprócz wrażeń estetycznych dostarczał Gerson w swych pracach także przesłanie patriotyczne, zawarte w ukazanych obrazowych lekcjach historii. Przesłaniem tym oraz ogromną liczbą prac o historycznej tematyce pełnił Gerson w dobie zaborów rolę zbliżoną do tej, którą wypełniał swym dziełem Jan Matejko. W 1895 roku obraz zakupił Stanisław Szwede, po pierwszej wojnie światowej Franciszek Pacholczyk, współwłaściciel warszawskiej fabryki gilz "Sokoł". Po drugiej wojnie światowej obraz zaginał - nie dotarli do niego autorzy wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w 1978 r. Obraz pojawił się na rynku antykwarycznym w 1991 roku, poczym trafił do słynnej kolekcji Art-B, a stąd, jako depozyt, na stała ekspozycję Muzeum Narodowego w Warszawie, a następnie do muzeum w Szczecinie.
GERSON Wojciech
urodził się w 1831 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Warszawie. Malarz, rysownik, litograf i pedagog.Studia rozpoczął na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, lecz już po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał wówczas do tzw. "cyganerii malarskiej. Szkołę ukończył w 1851 roku z wyróżnieniem i otrzymał dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam był uczniem klasy malarstwa historycznego u A. T. Markowa. W roku 1854 uczęszczał także na zajęcia z teorii sztuki prowadzone przez W.I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. Założył w 1858 własną pracownię . Przyczynił się do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 roku nadała mu tytuł profesora za obraz "Kopernik wykładający swój system astronomiczny w Rzymie". Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Zaczął od scen wiejskich i pejzaży, by po upadku Powstania Styczniowego podjąć tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Wybitny pedagog. Obecnie najbardziej jest ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]