olej, płótno dublowane 56 x 40 cm; sygn. p. d.: Wojciech Gerson / Warszawa / 1898
"Biesiada Literacka" 1896 (2), s. 316; tamże 1901 (1) s. 208; "Tygodnik Ilustrowany" 1898 (1), s. 188 (patrz reprodukcja); tamże 1901 (2), s. 950; T. A. Pruszak, Apoteoza malarstwa Wojciecha Gersona, (w:) "Sztuka.pl", II. 2007, nr 2, s. 131. Obraz jest autorskim powtórzeniem fragmentu monumentalnej kompozycji Miasto Warszawa, dające opiekę i gościnność wszelkim objawom życia społecznego wykonanej w ramach cyklu 10 malowideł z 1880 r. do dekoracji stropu Towarzystwa Kredytowego w m. Warszawy (wosk na tynku, 271 x 518 cm, zniszczone w 1944 r.) Gerson powtórzył je w kompozycji Warszawa (ol., pł., 67 x 151 cm) nabytej w 1896 przez wybitnego kolekcjonera warszawskiego Stanisława Rotwanda, znajdującej się w zbiorach jego syna Andrzeja Rotwana do 1944 r. Prezentowany obraz stanowi kolejną, autorską wersję centralnego motywu, tego znaczącego dzieła Gersona, któremu wiele uwagi poświęciła prasa, wersję, której artysta nadał inny wyraz. Trzymane przez niewiastę przybory malarskie każą w jej osobie widzieć personifikację malarstwa, a towarzyszące jej postacie niosą atrybuty malarstwa historycznego (gałązka dębu), sakralnego (palma), rodzajowego (róże), które nadto można odnosić do trzech cnót kardynalnych - wiary, nadziei, miłości - w lubujących się w symbolach końca XIX w. Ukazana w tle Malarstwa, rozjaśniona nadziemskim światłem wieża, może stanowić Wieżę z Kości Słoniowej, symbol wzniosłości i czystości boskiego miejsca. Bardzo interesujący obraz w tak wielkiej, a tak stosunkowo mało znanej twórczości wielkiego malarza, pedagoga, luminarza Warszawy 2 poł. XIX w.; którego poka¼na część malarstwa uległa niszczeniu wojennemu.
GERSON Wojciech
urodził się w 1831 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Warszawie. Malarz, rysownik, litograf i pedagog.Studia rozpoczął na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, lecz już po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał wówczas do tzw. "cyganerii malarskiej. Szkołę ukończył w 1851 roku z wyróżnieniem i otrzymał dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam był uczniem klasy malarstwa historycznego u A. T. Markowa. W roku 1854 uczęszczał także na zajęcia z teorii sztuki prowadzone przez W.I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. Założył w 1858 własną pracownię . Przyczynił się do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 roku nadała mu tytuł profesora za obraz "Kopernik wykładający swój system astronomiczny w Rzymie". Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Zaczął od scen wiejskich i pejzaży, by po upadku Powstania Styczniowego podjąć tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Wybitny pedagog. Obecnie najbardziej jest ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]