olej/płótno, 65 x 92 cm sygnowany i datowany p.g.: 'W. de Terlikowski 1931' POCHODZNIE: - spóścizna po artyście
WYSTAWIANY: - Musée des Peintres de l’École de Murol, Murol, maj 2002
LITERATURA: - Musée des Peintres de l’École de Murol, katalog wystawy, Murol, maj 2002, s. 31
"[Terlikowski] w licznych swoich podróżach zwiedził Nową Zelandię, Indie, Afrykę, a od lat dziesięciu mieszka w Paryżu i wystawia tu swe płótna. Oryginalność i swoisty rozmach szybko zwróciły nań uwagę krytyków i publiczności francuskiej, której rodak nasz jest prawdziwym ulubieńcem. Łatwo było przekonać się o tem podczas ostatniej wystawy. Wykwintne tłumy stale zapełniały sale Galerji. Jedyny to z polskich artystów, który posiada tyle płócien w muzeach francuskich (cztery obrazy w paryskiem Musee du Luxembourg). Pomiędzy portretami widnieją twarze najbardziej znanych osobistości w świecie literackim, artystycznym i politycznym w Paryżu, jak: portret Anatola France’a, Alexandra Berardsa, prezesa Senatu, słynnego rzeźbiarza Bourdelle’a, byłego prezesa ministrów, p. Jerzego Leygues’a, generała Henrys’a i wielu innych. Większość wystawionych obrazów to własność prywatna lub muzeów francuskich. Obrazy Terlikowskiego uderzają barwami i wyrazem. Tkwi w nich siła i życie. Wyczuwa się w tych dziełach, mimo doskonałego pojęcia pejzażu francuskiego, melancholię polską − tę nieokreśloną tęsknicę, którą artysta zachował mimo długiego pobytu poza krajem. Wybiera się zresztą do ojczyzny celem stworzenia serii krajobrazów polskich. P. Terlikowski z dziwną łatwością wnika w najsprzeczniejsze na pozór nastroje, umie po mistrzowsku oddać każdy. Dość zaznaczyć rozkwiecony, liliowy, z prześwieconą na wskroś słońcem postacią kobiety, panneau, obok szarego, mglistego i tak przedziwnie rozległego pejzażu z brzegów Dordogne… Obecnie rodaka naszego spotyka nowy zaszczyt, gdyż władze francuskie powierzyły mu wykonanie panneau dekoracyjnego w Operze Komicznej oraz ściennego malowidła w Panteonie". Maria Kasterska , wystawa Włodzimierza Terlikowskiego , "Świat " 1921, nr 16, s. 7
Podróżował wiele po świecie (odwiedził Indie, Australię, Nową Zelandię, północną Afrykę) oraz po Europie - był w Anglii, Hiszpanii, Francji i Włoszech. Prawdopodobnie studiował w akademii w Monachium i u Jean Paul Laurensa w Paryżu. Od około 1911 roku zamieszkał na stałe w Paryżu. Malował pejzaże (owerniackie, bretońskie, hiszpańskie, paryskie, weneckie, północnej Afryki), portrety (m. in. Bolesława Biegasa, Antonie Bourdelle'a) i martwe natury. Debiutował w Paryżu wystawą indywidualną w galerii Bernheim-Jeune w 1900 roku (wystawy indywidualne artysty w tej galerii odbyły się także w 1913, 1916, 1917, 1929 oraz w 1973 wystawa retrospektywna) i tam przede wszystkim prezentował swoje prace - w Galerie La Boîtie (1920), Jean Charpentier (1927), Galerie Barreiro (1931), na Salonie Jesiennym (1912-13) oraz na licznych wystawach grupowych, w tym także organizowanych przez środowisko polskie. Wystawiał także w Warszawie, Poznaniu i Brukseli. W 1920 roku został odznaczony Legią Honorową. Malarstwo Terlikowskiego charakteryzuje się silnymi, nasyconymi kolorami oraz grubą fakturą nakładaną szpachlą. Jego dzieła znajdują się m.in. w muzeach w Troyes, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Lyon, Marsylii, Villeneuve-sur-Lot, Tananarive (Madagaskar), Zbiorach Artystycznych Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz licznych kolekcjach prywatnych we Francji.
TERLIKOWSKI Włodzimierz
Urodził się w 1873 r w Poraju k. Łodzi, zmarł w 1951 r w Paryżu. Studiował w monachijskiej ASP oraz w Paryżu, w którym zamieszkał na stałe w 1911 r. Brał udział w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz w wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne. Malował pejzaże, martwe natury i portrety, bliski w swej twórczości fowizmowi stosował kontrastowe zestawienia szerokiej palety barw.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]