olej, plótno 97 x 101 cm sygnowany z lewej u dolu: Wlodzimierz Tetmajer / 1909
Wyrazistosc Tetmajera - uzdolnionego malarza, poety i brata poety, dzialacza ludowego i Gospodarza z Wesela - widoczna jest w jego sztuce, szczególnie po 1895, kiedy na stale zamieszkal w podkrakowskich Bronowicach w rodzinie gospodarskiej. Wówczas jesli nie jedynym, to czestym tematem jego prac staly sie sceny z zycia sasiadów i krajobrazy ukazujace te wies i jej okolice. Kolorowe, jakby od niechcenia malowane obrazy, okraszone niekiedy zartobliwa nuta, utwierdzily powszechna opinie o Tetmajerze jako przedstawicielu nurtu ludowego w sztuce polskiej obok takich artystów jak W. Wodzinowski i P. Stachiewicz. Od 1989 na aukcjach pojawilo sie wiele obrazów Tetmajera, lecz tak interesujacego nie bylo od dawna. To nieoczekiwane spotkanie na piaszczystej bronowickiej drodze dziewczyny z nosidlami i urodziwego parobczaka stojacego "wedle plota" wywoluje atmosfere napiecia. Zdarzenie rozgrywa sie na tle spokojnej wsi, której mieszkanki, zajete swoimi codziennymi obowiazkami, nie zdaja sobie sprawy z emocji przenikajacych zaloty dwojga mlodych. Pieknie namalowana pierzeja wiejskich chat, typowy dla tego artysty koloryt z silnymi akcentami czerwieni, ciekawie uchwycone postacie pierwszego i dalszego planu czynia ten obraz chef-d'oeuvre'em jego sztuki.
Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwa uczył się w Wiedniu u C. Griepenkerkla, w latach 1882-1886 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, F. Cynka i Löffera oraz w latach 1889-1895 u J. Matejki. Naukę uzupełnił w monachium w latach 1886-1889 u A. Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu. W 1980r. ożenił się z A. Mikołajczykówną. W 1895r. zamieszkał w Bronowicach. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901r. prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których połączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek, projektowaniem witraży oraz działalnością publiczną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]