olej/tektura, 30 x 24,5 cm (w świetle passe-partout) sygnowany monogramem p.d.: 'WT.'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Kraków
"Madonna z Dzieciątkiem" stanowi szkic do ołtarzowego obrazu w kościele pw. Stygmatów Świętego Franciszka w Bronowicach Wielkich (obecnie przechowywana w budynku wzniesionym w latach 1982-85), obok których mieszkał Tetmajer w Bronowicach Małych. Franciszkanie sprowadzili się do Bronowic w 1909 roku i objęli opieką kaplicę pobudowaną w 1895. Pracę nad nową świątynia rozpoczęto w 1912 roku, lecz przerwał je konflikt wojenny. Malowidło, zachowane w Bronowicach do dziś, było darem i swoistym wotum artysty w czasach Wielkiej Wojny, gdy Polska wybijała się na niepodległość. Ołtarzowy obraz zdobi napis nawiązujący do wiersza Franciszka Karpińskiego: "Podnieś rączkę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą". W szkicu do obrazu "Madonna z Dzieciątkiem" wprowadził elementy znajdujące swój rezonans w większej kompozycji: kwiatową girlandę, architektoniczny łuk okalający postaci, aureole wokół głów Matki Bożej i Dzieciątka, otwartą koronę Madonny. W syntetycznej malarskiej formie oddał zamaszysty gest błogosławieństwa Chrystusa. Tetmajer, zapewne świadomie, zważywszy na ciemną karnację Matki Bożej, znaną z malarstwa ikonowego, nawiązuje do powstałych w średniowieczu i epoce nowożytnej tzw. hodegetrii krakowskich - dewocyjnych obrazów zachowanych współcześnie w małopolskich zbiorach. W tego typu przedstawieniach Matka Boża wskazuje na Chrystusa trzymającego Ewangelię, jako symboliczną drogę prowadzącą ku zbawieniu. Prezentowany olejny szkic Tetmajera stanowi świetny przykład malarstwa rozpiętego między tradycyjnym tematem oraz nowoczesną formą artystyczną.
Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1882-86 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u Wława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka i Leopold Löffera oraz w latach 1889-95 u Jana Matejki. Naukę uzupełnił w Monachium w latach 1886-89 u Alexandra Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu (u Christiana Griepenkerkla). W 1980 ożenił się z Anną Mikołajczykówną; w 1895 zamieszkał w Bronowicach, wsi pod Krakowem. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901 prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których łączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek oraz projektowaniem witraży.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwa uczył się w Wiedniu u C. Griepenkerkla, w latach 1882-1886 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, F. Cynka i Löffera oraz w latach 1889-1895 u J. Matejki. Naukę uzupełnił w monachium w latach 1886-1889 u A. Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu. W 1980r. ożenił się z A. Mikołajczykówną. W 1895r. zamieszkał w Bronowicach. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901r. prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których połączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek, projektowaniem witraży oraz działalnością publiczną.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]