Pastel, karton; 35,5 x 27,6 cm Sygnowany p.g.: WBłocki
W latach 1904-1910 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Floriana Cynka, Konstantego Laszczki, Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego. W trakcie studiów był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Wraz z Tadeuszem Grottem podróżował po Włoszech (1911). Pobyt w Paryżu (1914) sprawił, że w jego twórczości pojawiły się wpływy impresjonizmu. Odwiedził także Monachium. Mieszkał we Lwowie, gdzie zasłynął jako portrecista i pejzażysta. Portret siedzącego starszego mężczyzny wspartego na lasce, na której powiesił czapkę. Został najprawdopodobniej sportretowany w wiejskiej chacie - na ścianach zaznaczone są pionowe linie sugerujące ścianę wykonaną z bali.
BŁOCKI Włodzimierz
Włodzimierz Błocki - malarz i grafik - uważany za „jednego z czołowych artystów swego pokolenia” (SAP), wg T. Dobrowolskiego „twórca ... [obrazów] wyprzedzających nowoczesny koloryzm”. Od 1904 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych początkowo u Floriana Cynka, Konstantego Laszczki, a przede wszystkim u Leona Wyczółkowskiego (l. 1905-1910). W czasie studiów otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1911 wspólnie z Teodorem Grottem odbył podróż do Włoch, odwiedzając Florencję, Rzym, Neapol i Sycylię. W 1914 przebywał w Paryżu i odtąd w jego malarstwie widać wpływy impresjonizmu francuskiego. Stale mieszkał we Lwowie, gdzie w 1911 odbyła się pierwsza wystawa jego prac. Malował portrety, sceny rodzajowe, akty, pejzaże. Chętnie posługiwał się akwarelą. Chory na gruźlicę ostatni rok życia spędził w Zakopanem. Jego obrazy są bardzo rzadkie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]