Olej, płótno; 67 x 102 cm Sygnowany l.d.: Władysław Wankie
Uznany malarz i wpływowy krytyk sztuki. Początkowo kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona oraz Aleksandra Kamińskiego; Gerson uznał go za swojego najlepszego ucznia. W roku 1880 studiował kilka miesięcy w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki, następnie zaś prawdopodobnie rozpoczął naukę w Akademii monachijskiej. Podczas pobytu w Monachium odbywał podróże - kilkakrotnie do Bretanii i Holandii. W roku 1901 zamieszkał w Warszawie. Był współzałożycielem grupy Pro Arte, zaś w latach 1922-25 pełnił funkcję jej prezesa. Tworzył nastrojowe pejzaże oraz sceny rodzajowe, kompozycje religijne i symboliczne, a także panoramy. Prezentowane płótno powstało najpewniej w latach dwudziestych. Ten okres twórczości przedstawia Lija Skalska-Miecik: "Na wystawach Pro Arte Wankie wystawiał obrazy pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Przeważały jednak prace, w których powracał do motywów z podróży do Bretanii i Holandii, odbytych przed ponad dwudziestu laty. (...) Teraz, w latach dwudziestych, malował głównie obrazy oparte na niemal identycznym schemacie kompozycyjnym, przeważnie horyzontalne w układzie, o podobnie zmodyfikowanych elementach: po prawej dziób łodzi z rozwianym żaglem, większość płasz-czyzny zajmuje morze, gdzieniegdzie piony pali cumowniczych równoważą kompozycję, na pierwszym planie sztafaż szkicowo potraktowane postacie rybaczek. Są to różniące się tonacją wariacje kolorystyczne; materię malarską tworzy wibrująca mozaika plam barwnych, niewidoczne zachodzące słońce rozświetla ciemniejące na horyzoncie morze, odcienie kolorystyczne jaśniejszej partii morza powtarzają się w partii nieba. Harmonijna tonacja barwna, niekiedy bardzo wysmakowana dzięki wprowadzeniu akcentów czystych, dźwięcznych barw różu, czerwieni, błękitu, umiejętne operowanie światłem, nastrój spokoju i ciszy nadaje tym typowo pracownianym obrazom swoisty urok. W niektórych z nich Wankie jakby sięga do arsenału środków impresjonistów, do których - w swoich wypowiedziach i sztuce - odnosił się z rezerwą" (L. Skalska-Miecik, O Władysławie Wankiem [w:] Władysław Wankie 1860-1925. Wystawa monograficzna. Katalog dzieł istniejących i zagi-nionych, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1989, s. 25).
WANKIE Władysław
W latach 1875-1880 studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego, następnie w Krakowie i w Akademii Monachijskiej. Malował pejzaże, obrazy rodzajowe, kompozycje o tematyce religijnej i symbolicznej. Zajmował się krytyką artystyczną, publikując swoje artykuły na łamach warszawskich czasopism.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]