Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
STRZEMIŃSKI Władysław | Pejzaż - Kłosy, 1950 r.

Władysław STRZEMIŃSKI (1893 Mińsk Litewski - 1952 Łódź)

Pejzaż - Kłosy, 1950 r.

tempera/papier, 34,8 x 50 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Strzemiński | 1950`

Odwrocie:
opisany - `Autor: Władysław Strzemiński | tytuł: Pejzaż - Kłosy | wymiar 49 x 39,5 | technika: akwarela z temperą`

Literatura:
Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin - katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1994, s. 205 (il. II 171).


Estymacja: 180 000 - 240 000 zł

Prezentowana praca, zachwycająca optymizmem, świeżością i energią, powstała w 1950 roku, w dramatycznym i przełomowym momencie życia artysty. Okres powojenny był momentem największego oddziaływania Władysława Strzemińskiego na późniejsze losy polskiej sztuki. Był natchnieniem i inspiracją dla całego pokolenia młodych artystów, którzy rozpoczęli edukację artystyczna tuż po wojnie, a jednocześnie jego powojenne losy napiętnowane były tragizmem. W 1945 Strzemiński objął stanowisko wykładowcy w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP), której był współzałożycielem (dziś uczelnia nosi jego imię). W tym też roku przekazał swą spuściznę artystyczną Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1948 roku zaprojektował Salę Neoplastyczną, będącą integralną częścią ekspozycji tegoż muzeum. W 1950, czyli w roku powstania prezentowanej pracy, został na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, zwolniony z pracy na uczelni pod zarzutem nie respektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego. Zmarł dwa lata później, uważa się że głodu (film dokumentalny "Podaj cegłę, czyli polski socrealizm" autorstwa Andrzeja Sapiji), co czyni z niego ofiarę systemu, tym dramatyczniejszą, że artysta przez całe życie wierny był swoim lewicowym przekonaniom. Został pochowany na Cmentarzu Starym w Łodzi. W momencie odwilży, na przełomie 1956/1957 odbyła się w Łodzi i Warszawie pośmiertna wystawa Strzemińskiego i jego żony Katarzyny Kobro. W 1958 została opublikowana książka artysty "Teoria widzenia" napisana w okresie 1948-1949, będąca w dużym stopniu zapisem jego wykładów na uczelni z tego czasu. Nie sposób przecenić wpływu tej książki na kolejne pokolenia twórców awangardowych i neoawangardowych w Polsce.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STRZEMIŃSKI Władysław

W 1918 roku uczęszczał na zajecia do Pierwszych Państwowych Wolnych Pracowni w Moskwie. Z tego okresu pochodzą znajomość i kontakty artystyczne z K. Malewiczem i W. Tatlinem. Od 1921 roku mieszkał w Wilnie. Współorganizator Wystawy Nowej Sztuki w Wilnie w 1923 roku, oraz grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Brał udział we wszystkich poczynaniach artystycznych awangardy polskiego konstruktywizmu - Praesens i "a.r.". Członek międzynarodowej grupy Abstraction-Creation. Od 1931 roku przebywa w Łodzi. Współtworzy Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej w Łodzi - otwartą w tym samym roku. Po 1945 roku wykłada w PWSSP w Łodzi. Jego żoną była wybitna rzeźbiarka Katarzyna Kobro. Uprawiał malarstwo sztalugowe, typografię, projektowanie architektoniczne, zajmował się teorią i krytyką sztuki. Ukształtowany artystycznie przez konstruktywizm, nie godził się na instrumentalne wykorzystywanie sztuki do osiągania celów społecznych. Razem z żoną - Katarzyną Kobro napisał pracę Unizm w malarstwie (1928), w której stworzył i dał wykład teorii Unizmu tj. zasady, wg. której wszelka wypowiedź artystyczna winna spełniać wymóg "...jedności dzieła sztuki z miejscem, w jakim powstaje". Dążenie do homogenizacji obrazu, doprowadziło w pełni rozwiniętej formule Unizmu do prac monochromatycznych, gdzie faktura poprzez zaznaczone wypukłości tworzące wzór budowała całą przestrzeń obrazu. Artysta wniósł duży wkład w światową awangardę. Przez krytykę światową zaliczany jest do ścisłej czołówki artystów XX wieku.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
[email protected]
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]