Akwarela, papier; 24 x 34,5 cm (w świetle passe-partout) Sygnowany p.d.: W. Skoczyłas 09
Władysław Skoczylas - malarz, grafik, rze¼biarz, pedagog i krytyk artystyczny. Od roku 1901 studiował rze¼bę w Kunstgewerbeschule w Wiedniu, następnie rze¼bę i malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego (1904-1906), rze¼bę u E.-A. Bourdella w Paryżu (1910) i grafikę w Lipsku (1913). Od 1908 przez kilka lat mieszkał w Zakopanem, gdzie uczył rysunku w Szkole Przemysłu Drzewnego, był współzałożycielem Towarzystwa Sztuka Podhalańska i warsztatów tkackich "Kilim". Od roku 1918 stale mieszkał w Warszawie - uczył na Wydziale Architektury Politechniki i prowadził katedrę Grafiki Artystycznej w Szkole, a pó¼niej Akademii Sztuk Pięknych. Wiele wystawiał, m.in. z grupą Formistów. Był współzałożycielem grupy "Rytm" oraz towarzystwa grafików "Ryt" i brał udział w wystawach tych ugrupowań. Był wybitnym grafikiem, twórcą polskiej szkoły drzeworytu. Malował stosunkowo niewiele, tworząc pejzaże, portrety i sceny rodzajowe, które podobnie jak grafika, często inspirowane były krajobrazem i folklorem Podhala. Władysław Skoczylas wiele podróżował - zwiedził Szwajcarię, Holandię, Belgię i Anglię. Najchętniej i najczęściej wyjeżdżał jednak do Włoch. Plonem tych wojaży były obrazy przed-stawiające odwiedzane przez artystę włoskie miasta i pejzaże z ich okolic. Powstałe prace wskazują miejsca, w których przebywał artysta. Odwiedził on m.in. Padwę, Pizę, Orvieto, Cortonę i Wenecję, którą "portretował niejednokrotnie. Namalował m.in. Kościół św. Marka w Wenecji, Motyw z Wenecji (z łodziami), a także prezentowaną akwarelę przedstawiającą wznoszący się przy ujściu Canale Grande barokowy kościół Santa Maria della Salute.
Studiował w Wiedniu, w krakowskiej ASP (u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego), w Paryżu (rzeźba u E. Bourdelle'a) oraz w Lipsku, w akademii Sztuk Graficznych (1912-1913). Uznany za twórcę nowoczesnego drzeworytu polskiego, uprawiał też akwarelę. Wystawiał razem z formistami. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm. W latach 1922-1934 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP, a od 1932 był profesorem tej uczelni. W twórczości swej chętnie sięgał do folkloru ludowego, szczególnie często do podhalańskiego. Po 1914 roku porzucił techniki metalowe, poświęcając się drzeworytowi. Stworzył ok. 200 drzeworytów i ok. 100 rycin wykonanych innymi technikami.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Uwaga! Zmiany!
Pragniemy poinformować Państwa, że w roku 2009 zmianie uległa wysokość opłaty organizacyjnej Domu Aukcyjnego OSTOYA, doliczanej do ceny zakupu. Od 7 lutego 2009 roku wynosić ona będzie 15%.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]