Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
SKOCZYLAS Władysław | Pochód zbójników, 1916

Władysław SKOCZYLAS (1883 Wieliczka -1934 Warszawa)

Pochód zbójników, 1916

drzeworyt barwny, 28 x 31 cm

Reprodukowany: M. Grońska, Nowoczesny drzeworyt polski, 1971, s.44.

"Doskonałość tej pracy polega na świetnym rysunku i na zrytmizowaniu wielu elementów: nóg w marszu, rąk trzymających ciupagi i czap z orlimi piórami. Tym elementom biegnącym po osi pionowej, lub pionowo-skośnej i kierunkowi marszu przeciwstawia się półkoliste zamknięcie tła- rodzaj skłębionej chmury, wprowadzającej także dekoracyjne ożywienie. Mimo dużej oszczędności środków wprowadzonych tutaj przez artystę, mimo powtarzania podobnych wyglądem osób i zbliżonych do siebie zestawów fakturowych otrzymujemy zwartą, dynamiczną całość, która zdolna jest mimo właściwie swej skromności - obudzić przeróżne refleksje i stany emocjonalne, które powstają u nas często w zetknięciu z góralami i surowym pięknem gór. W budzeniu tych wzruszeń tkwi wielka siła sztuki." (M. Grońska, Nowoczesny drzeworyt polski, 1971, s. 45).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SKOCZYLAS Władysław

Studiował w Wiedniu, w krakowskiej ASP (u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego), w Paryżu (rzeźba u E. Bourdelle'a) oraz w Lipsku, w akademii Sztuk Graficznych (1912-1913). Uznany za twórcę nowoczesnego drzeworytu polskiego, uprawiał też akwarelę. Wystawiał razem z formistami. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm. W latach 1922-1934 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP, a od 1932 był profesorem tej uczelni. W twórczości swej chętnie sięgał do folkloru ludowego, szczególnie często do podhalańskiego. Po 1914 roku porzucił techniki metalowe, poświęcając się drzeworytowi. Stworzył ok. 200 drzeworytów i ok. 100 rycin wykonanych innymi technikami.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]