Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
SKOCZYLAS Władysław | Pejzaż z Cortony

Władysław SKOCZYLAS (1883 Wieliczka -1934 Warszawa)

Pejzaż z Cortony

akwarela, papier; 30 x 44 cm w świetle ramy
sygn. l.d.: W.Skoczylas/ Cortona

Studiował w latach 1900-04 w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule; naukę kontynuował w krakowskiej ASP pod kierunkiem K. Laszczki, L. Wyczółkowskiego i T. Axentowicza. W 1910 wyjechał do Paryża, by tam doskonalić swój warsztat artystyczny pod kierunkiem A. Bourdelle'a. Współtworzył Stowarzyszenie Artystów Polskich Rytm. W 1925 zdobył Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Początkowo uprawiał rze¼bę i malarstwo, pó¼niej poświęcił się grafice wypracowując własny, oryginalny styl oparty na ludowych wzorach; Po 1920 roku powrócił do malarstwa akwarelowego. Oferowana praca to wykonany akwarelą pejzaż z Cortony, włoskiego miasteczka w Toskanii, do którego artysta podróżował. Ten włoski krajobraz architektoniczny utrzymany jest w młodopolskiej stylistyce, a zdecydowana kolorystyka wprowadza widza w idylliczny nastrój.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SKOCZYLAS Władysław

Studiował w Wiedniu, w krakowskiej ASP (u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego), w Paryżu (rzeźba u E. Bourdelle'a) oraz w Lipsku, w akademii Sztuk Graficznych (1912-1913). Uznany za twórcę nowoczesnego drzeworytu polskiego, uprawiał też akwarelę. Wystawiał razem z formistami. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm. W latach 1922-1934 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP, a od 1932 był profesorem tej uczelni. W twórczości swej chętnie sięgał do folkloru ludowego, szczególnie często do podhalańskiego. Po 1914 roku porzucił techniki metalowe, poświęcając się drzeworytowi. Stworzył ok. 200 drzeworytów i ok. 100 rycin wykonanych innymi technikami.

Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 693 108 148
e-mail:
[email protected]
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]