Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ROGUSKI Władysław | Zwiastowanie, 1923 r.

Władysław ROGUSKI (1890-1940)

Zwiastowanie, 1923 r.

olej/tektura, 48 x 68,5 cm
sygnowany p.d.: 'WRoguski'
przedstawiony temat artysta powtórzył w projekcie kilimu z 1929 roku

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Agra-Art, grudzień 2015
- kolekcja prywatna, Poznań
WYSTAWIANY:
- Wystawa zbiorowa prac Władysława Roguskiego, Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa, 1923
LITERATURA:
- Katalog wystawy zbiorowej prac Władysława Roguskiego, październik 1923, Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa 1923, s. 8, nr kat. 2

Władysław Roguski często inspirował się rodzimym folklorem zarówno pod względem tematów, jak i stylistyki. W prezentowanej pracy „Zwiastowanie” artysta, na wzór twórców ludowych, wprowadził wić dekoracyjnych kwiatów o przeskalowanych kielichach, wyznaczającą ramy kompozycji. W charakterystyczny dla siebie sposób malarz poddał geometryzacji obszar Boskiej emanacji, stylizując na wzór wachlarza promienie roztaczające się od postaci archanioła Gabriela. Światłość bijąca od Boskiej istoty deformuje wszystkie elementy kompozycji w swoim zasięgu, łącząc strefę sacrum i profanum. Prezentowane „Zwiastowanie” zostało wykorzystane jako wzór dla tkaniny stworzonej przez Helenę Czerniak w 1929 roku. Tkaczka z Zakopanego, która wspólnie z artystą wykładała w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, pracowała nad powtórzeniem kompozycji przez sześć miesięcy. Tkanina została zaprezentowana w Pałacu Sztuki podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w stolicy Wielkopolski i po zakończeniu wystawy weszła w skład kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej u J. Kauzika i M. Kotarbińskiego. Później w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Pankiewicza. W czasie I wojny światowej służył w Legionach. Od 1911 r. wystawiał w TZSP w Warszawie. W latach 1920-1922 wystawiał z grupą Formistów, później m.in. ze Stowarzyszeniem „Rytm” i poznańską grupą „Plastyka”. Kilkakrotnie uczestniczył w wystawach sztuki polskiej za granicą. Od 1922 r. był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Malował portrety, obrazy o tematyce rodzajowej i religijnej.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ROGUSKI Władysław
Studia w warszawskiej Szkole Rysunkowej u J.Kauzika i M.Kotarbińskiego, kontynuował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J.Mehoffera i J.Pankiewicza. W czasie I wojny światowej służył w Legionach, co znalazło odbicie w jego obrazach (Pochód legionistów, Na wedecie). Od 1911 r. wystawiał w TZSP w Warszawie. W latach 1920-1922 wystawiał z grupą Formistów, później m.in. ze Stowarzyszeniem „Rytm” i poznańską grupą „Plastyka”. Kilkakrotnie uczestniczył w wystawach sztuki polskiej za granicą. Od 1922 r. był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Malował portrety, obrazy o tematyce rodzajowej i religijnej. W wizerunkach Madonny z Dzieciątkiem nawiązywał do, przetworzonego i swoiście stylizowanego, ludowego malarstwa na szkle.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]