Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
OLESZCZYŃSKI Władysław | Portret Adeli Kleczyńskiej-Levittoux, 1865

Władysław OLESZCZYŃSKI (1808 - 1866)

Portret Adeli Kleczyńskiej-Levittoux, 1865

medalion, brąz, śr. 32,5 cm,
sygn. p.śr.: W. Oleszczyński / F. 1865
Medalion ze zbiorów rodziny Levittoux.
Adela Kleczyńska, śpiewaczka operowa, była drugą żoną Henryka Levittoux - polskiego lekarza, miłośnika sztuk pięknych, przyjaciela Matejki.

Rzeźbiarz, medalier, litograf, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w polskiej rzeźbie. Studiował rzeźbę i rytownictwo na Wydziale Sztuk Pięknych UW (1824). W latach 1826-1830 dzięki stypendium rządowemu kontynuował studia medalierskie i rzeźbiarskie w Paryżu u Davida d`Angers. Po powrocie do Warszawy w 1830 pracował w Mennicy. Brał udział w powstaniu listopadowym, po jego upadku wyemigrował do Paryża, gdzie spędził następnych 25 lat. Związał się z polskimi ośrodkami emigracyjnymi, projektował i wykonywał pomniki Polaków zmarłych na emigracji, współpracował z rzeźbiarzami francuskimi. W 1857 wrócił do Warszawy i zaangażował się aktywnie w życie kulturalne miasta. Dwa lata przebywał we Florencji w poszukiwaniu marmurów dla swych rzeźb (1863-1865). W 1865 na krótko przyjechał do Warszawy, by już w listopadzie powrócić do Włoch, gdzie zmarł. Artysta był autorem monumentalnych pomników, posągów, nagrobków, wykonywał portretowe popiersia, statuetki i medaliony. Wykonał pomniki nagrobne m.in. Maurycego Mochnackiego, Juliusza Słowackiego, pomnik wspólny J.U. Niemcewicza i Karola Kniaziewicza. W 1857 zrealizował dla Poznania pomnik Adama Mickiewicza ( zniszczony w 1940 ). Tworzył liczne medaliony portretowe osób znanych, a także znajomych i przyjaciół. W 1866 powstał medalion dziewięcioletniej Marii Levittoux, córki Henryka z pierwszego małżeństwa. Artysta był również autorem wykonanego w brązie popiersie Henryka Levittoux.
Lit.: M. I. Kwiatkowska "Rzeźbiarze warszawscy XIX wieku", PWN, Warszawa, 1995,
ss. 69-80.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OLESZCZYŃSKI Władysław
Rzeźbiarz, medalier, litograf, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w polskiej rzeźbie. Studiował rzeźbę i rytownictwo na Wydziale Sztuk Pięknych UW (1824). W latach 1826-1830 dzięki stypendium rządowemu kontynuował studia medalierskie i rzeźbiarskie w Paryżu u Davida d`Angers. Po powrocie do Warszawy w 1830 pracował w Mennicy. Brał udział w powstaniu listopadowym, po jego upadku wyemigrował do Paryża, gdzie spędził następnych 25 lat. Związał się z polskimi ośrodkami emigracyjnymi, projektował i wykonywał pomniki Polaków zmarłych na emigracji, współpracował z rzeźbiarzami francuskimi. W 1857 wrócił do Warszawy i zaangażował się aktywnie w życie kulturalne miasta. Dwa lata przebywał we Florencji w poszukiwaniu marmurów dla swych rzeźb (1863-1865). W 1865 na krótko przyjechał do Warszawy, by już w listopadzie powrócić do Włoch, gdzie zmarł. Artysta był autorem monumentalnych pomników, posągów, nagrobków, wykonywał portretowe popiersia, statuetki i medaliony. Wykonał pomniki nagrobne m.in. Maurycego Mochnackiego, Juliusza Słowackiego, pomnik wspólny J.U. Niemcewicza i Karola Kniaziewicza. W 1857 zrealizował dla Poznania pomnik Adama Mickiewicza ( zniszczony w 1940 ). Tworzył liczne medaliony portretowe osób znanych, a także znajomych i przyjaciół.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]