olej na tekturze, 34 x 44 cm, sygnowany p.g. "W. Majewski 1912"
Studiował w Akademii w Monachium (w klasie rysunkowej J. C. Hertericha). Członek Kunstvereinu w Monachium, Warszawskiego Tow. Artystycznego, Komitetu TZSP. Współzałożyciel grupy "12". Nauczyciel malarstwa w SSP im. W. Gersona w Warszawie. Malował pejzaże, portrety, martwe natury, kwiaty. Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie i Lwowie oraz TZSP w Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muz. Okręgowego w Rzeszowie oraz w Muz. Literatury w Warszawie. Nasz obraz pochodzi z okresu monachijskiego (1901-1914) przerywanego wyjazdami do Florencji, Paryża i do kraju.
MAJEWSKI Władysław
Po ukończeniu gimnazjum św. Anny w Krakowie studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (choć w Materiałach ASP Kraków nie odnotowany), następnie wyjechał do Monachium, gdzie zapisał się do akademii. Uczęszczał do klasy rysunkowej Johanna Caspara Hertericha. Po ukończeniu studiów został członkiem monachijskiego Kunstvereinu. Z Monachium wyjeżdżał kilkakrotnie do Włoch i Paryża. Lata I wojny światowej spędził w Rosji. Po powrocie zamieszkał na stałe w Sosnówce pod Wołominem, skąd dojeżdżał do swojej pracowni w Warszawie. Od 1921 był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego i uczył malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona. Od 1923 należał do Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Był jednym z założycieli grupy "12", z którą wystawiał w latach 1923-25. Debiutował w 1904 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, wystawiając dwa studia portretowe. Kolekcję swoich prac pokazał w 1907 i 1920, 1925 w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1907 i w 1910 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział także w wystawach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie w 1905, 1910 i 1916 oraz Mińsku. Malował przede wszystkim pejzaże, portrety, martwe natury i kwiaty. Oprócz licznych, konwencjonalnie malowanych portretów kobiecych, malował także portrety męskie, odznaczające się realizmem i wydobyciem cech indywidualnych modela. W okresie monachijskim (1901-1914) motywów do swoich prac szukał w bawarskiej wsi, malował pejzaże z doliny Izary i okolic Tyrolu. W latach 20-tych malował krajobrazy znad Niemna. Utrzymane w jasnej gamie kolorystycznej, delikatnych zieleniach, lekko zaróżowionych odblaskami słońca, posiadających za sprawą swej gamy barwnej cechy dyskretnej dekoracyjności.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]