olej, płótno, 60,6 x 49,6 sygn. l. d.: W Lam / 30 [data nieczytelna]
Studia artystyczne odbył w l. 1912-18 w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Mehoffera. W 1925 r. odbył podróż do Paryża; zwiedzał też południe Francji, gdzie malował studia pejzażowe i widoki architektoniczne. W okresie międzywojennym pełnił funkcję zastępcy profesora w katedrze rysunku na Politechnice Lwowskiej. W 1945 r. objął katedrę rysunku, malarstwa i rzeźby na Politechnice Gdańskiej. Wykładał również w PWSSP w Sopocie. Był członkiem ugrupowań Świt, Plastyka, Awangarda i Nowa Generacja oraz Związku Polskich Artystów Grafików. Od 1916 r. brał udział w ogólnopolskich wystawach plastyki. Prezentował swą twórczość także za granicą, m.in. w Brukseli, Sztokholmie, Helsinkach, Amsterdamie, Filadelfii, Nowym Jorku i Tokio. Uczestniczył w międzynarodowych wystawach: "Sztuka i technika" (Paryż, 1937) i Wystawa Światowa (Nowy Jork, 1939). Spuścizna artystyczna Lama obejmuje pejzaże, kompozycje figuralne i portrety. We wczesnej fazie twórczości artysty czytelne jest oddziaływanie sztuki Wyspiańskiego. Doskonale opanowany warsztat rysunkowy Lam podporządkował w latach 1920. kubistycznemu traktowaniu formy i struktury obrazu. Jego prace z tego okresu cechowała zwartość kompozycyjna i dekoracyjne zrytmizowanie. W latach 1930. zainteresowanie artysty pobudziły doświadczenia postimpresjonizmu. W rozległych, monumentalnych pejzażach zasadniczym środkiem ekspresji stał się kolor i gęsta materia malarska. Tony liryczne zaczęły zanikać na rzecz zintensyfikowanego dramatyzmu. W oferowanym obrazie, w którym poszczególne plany piętrzą się addytywnie aż do górskich szczytów, przejawiają się jeszcze reminiscencje postkubistycznej geometryzacji i rytmizacji kompozycyjnej. Mroczna gama barwna i luministyczne efekty ewokują natomiast aurę tajemniczości, sprawiają iż widok podgórskiego miasteczka przeobraża się w "pejzaż magiczny". Charakterystyczna dla tej fazy twórczości Lama jest też gęsta, impastowa faktura.
LAM Władysław
Urodził się w 1893 r w Konjica w Hercegowinie, zmarł w 1984 r w Gdańsku. Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Mehoffera. W okresie międzywojennym wykładał rysunek na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. Po wojnie osiadł na Wybrzeżu, prowadził katedrę rysunku, malarstwa i rzeźby na Politechnice Gdańskiej, uczył także w sopockiej PWSSP. Brał udział w wystawach międzynarodowych, miał też liczne wystawy w Polsce. Członek ugrupowań Świt, Plastyka, Awangarda. Uprawiał malarstwo, rysunek, techniki graficzne, teorię malarstwa i rysunku przedstawił w kilku publikowanych książkach. Tematami jego prac był pejzaż, kompozycje figuralne, portrety. Po 1956 r malował obrazy zaliczane do abstrakcji aluzyjnej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]