GDAŃSK ODBUDOWANY, WIDOK NA DŁUGI TARG Z RATUSZEM GŁÓWNEGO MIASTA, 1955
Akwaforta, akwatinta, bibułka; 25,5 x 36,5 cm Sygnowany ołówkiem d.: Gdańsk odbudowany Lam Władysław Rycina w oryginalnym passe-partout z nadrukiem (stemplem?): W DZIESIĘCIOLECIE POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ 1945 - 1955
Malarz, grafik pedagog; w latach 1912-1918 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Józefa Mehoffera. W 1925 był w Paryżu, skąd podróżował na południe Francji, gdzie namalował wiele studiów pejzażowych i widoków architektonicznych. W latach międzywojennych wykładał rysunek na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, a po II wojnie światowej na Politechnice w Gdańsku oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie. Był członkiem kilku ugrupowań artystycznych, wystawiając m.in. z Cechem Artystów Plastyków "Jednoróg" i grupą "Nowa Generacja". Ponadto uczestniczył w licznych wystawach za granicą, m.in. w międzynarodowej wystawie w "Sztuka i technika" w Paryżu (1937), w światowej wystawie w Nowym Jorku (1939); wystawiał też w Brukseli (1926, 1929), Sztokholmie (1927), Amsterdamie (1929), Filadelfii (1933), Hamburgu (1935), Monachium i Tokio (1939), Berlinie 1947, Wiedniu (1949). W kraju miał kilka wystaw indywidualnych. Był autorem książek i malarstwie. Malował pejzaże, martwe natury, portrety i kompozycje figuralne. W jego wczesnych pracach widać fascynację sztuką Wyspiańskiego, później artysta zainteresował się doświadczeniami kubizmu, a z czasem i postimpresjonizmu. Twórczość lat pięćdziesiątych wiąże się z nurtem abstrakcji aluzyjnej. Obok malarstwa artysta zajmował się także grafiką.
LAM Władysław
Urodził się w 1893 r w Konjica w Hercegowinie, zmarł w 1984 r w Gdańsku. Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Mehoffera. W okresie międzywojennym wykładał rysunek na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. Po wojnie osiadł na Wybrzeżu, prowadził katedrę rysunku, malarstwa i rzeźby na Politechnice Gdańskiej, uczył także w sopockiej PWSSP. Brał udział w wystawach międzynarodowych, miał też liczne wystawy w Polsce. Członek ugrupowań Świt, Plastyka, Awangarda. Uprawiał malarstwo, rysunek, techniki graficzne, teorię malarstwa i rysunku przedstawił w kilku publikowanych książkach. Tematami jego prac był pejzaż, kompozycje figuralne, portrety. Po 1956 r malował obrazy zaliczane do abstrakcji aluzyjnej.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]