olej/płótno, 93,5 x 95 cm sygnowany i datowany d.śr.: `Władysław Jarocki | 1915`
Władysław Jarocki - przedstawiciel środowiska artystów Młodej Polski oraz członek Wiedeńskiej Secesji. Artysta wszechstronny - architekt, malarz, pedagog związany ze szkołami artystycznymi we Lwowie oraz Krakowie, zajmował się szeroko pojętą działalnością kulturalną promującą polską sztukę m.in. w Petersburgu i Wenecji, był jednym z założycieli miesięcznika Sztuki Piękne. Malarstwem zainteresował się podczas studiów na lwowskiej Politechnice, od samego początku zafascynowany był lokalnym folklorem, który badał przy okazji swoich prac architektonicznych m.in. w guberni Kurskiej, na Krymie i Kaukazie. W 1904 roku wyjechał wraz z Franciszkiem Pautschem i Kazimierzem Sichulskim do Tatarowa nad Prutem, by malować Hucułów. Później wielokrotnie powracał na tereny zamieszkiwane przez tę grupę etniczną, aby kontynuować swoje studia. Pierwsze tak zwane prace huculskie wystawił w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w latach 1905 i 1906. Większość najbardziej charakterystycznych dla malarstwa Jarockiego obrazów o tej tematyce powstała przed 1918 rokiem, powracał jednak do motywów ludowych przez cały okres artystycznej aktywności. Wyznacznikami stylu artysty są kompozycje o monumentalnym charakterze, przedstawiające najczęściej umieszczoną centralnie postać na tle rozległego pejzażu, nierzadko z typową dla danego regionu architekturą. Bohaterowie obrazów Jarockiego zachwycają swoją dostojnością, artysta nie uciekał też od tak znamiennej dla sztuki Młodej Polski dekoracyjności, uwidaczniającej się w szczegółowo odwzorowanych wielobarwnych strojach ludowych. Prezentowany obraz stanowi sztandarowe dla okresu fascynacji huculszczyzną dzieło powstałe w najbardziej płodnym i barwnym okresie artystycznej działalności Władysława Jarockiego.
JAROCKI Władysław
Malarz, grafik, pedagog; ukończył Wydział Architektury na Politechnice Lwowskiej. W latach 1902 - 1906 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera, a następnie w Académie Julian w Paryżu. Od 1921 r. był profesorem krakowskiej Akademii, od 1924 r. naczelnym redaktorem czasopisma Sztuki Piękne, organizatorem wystaw i prezesem krakowskiego TPSP. Malował sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Zajmował się także grafiką.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]