Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
JAROCKI Władysław | GÓRAL ROZPALAJĄCY OGNISKO, 1936

Władysław JAROCKI (1879-1965)

GÓRAL ROZPALAJĄCY OGNISKO, 1936

Olej, tektura; 66 x 70 cm
Sygnowany l. g.: W Jarocki 1936

Władysław Jarocki studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, a następnie malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego oraz w Académie Julian w Paryżu (1906-1907). Był członkiem Towarzystwa Sztuka, Secesji Wiedeńskiej, a także Société National des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1921 roku był profesorem krakowskiej ASP, w 1924-34 redaktorem pisma "Sztuki Piękne". Wiele podróżował na Huculszczyznę, Podole, Wołyń, Ukrainę, Podhale. We wczesnym okresie twórczości Jarocki malował sceny obrazujące obrzędy huculskie, odtwarzając ze szczególnym zamiłowaniem i dokładnością dekoracyjność strojów huculskich chłopów. Po 1911 roku zaczął szukać motywów na Podhalu. Właśnie w krainie północnego krańca Tatr artysta znalazł natchnienie do prezentowanego obrazu. Góral rozpalający ognisko namalowany został w bardzo ciekawym, skrótowym ujęciu. Klęcząc, pochyla się w stronę widza, co nadaje jednocześnie całej kompozycji pewnego rodzaju ekspresji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JAROCKI Władysław
Malarz, grafik, pedagog; ukończył Wydział Architektury na Politechnice Lwowskiej. W latach 1902 - 1906 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera, a następnie w Académie Julian w Paryżu. Od 1921 r. był profesorem krakowskiej Akademii, od 1924 r. naczelnym redaktorem czasopisma Sztuki Piękne, organizatorem wystaw i prezesem krakowskiego TPSP. Malował sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Zajmował się także grafiką.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]