technika własna, 57 x 45 cm Na odwrocie nalepka wystawowa "SURREALISM / IN VISUAL ARTS AND FILM / 16.5. - 13.9.1987 / RETRETTI ART CENTER, FINLAND"
Artysta silnie związany z Zakopanem, gdzie pod kierunkiem Antoniego Kenara ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Dalszą edukację artystyczną podjął w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby. Jego twórczość charakteryzuje się nietypowymi, niestandardowymi formami wyrazu, czego przykładem są słynne sztandary czy specyficzna metoda tworzenia pomników (wykopywanie formy w ziemi i zalewanie jej zbrojonym betonem). Samolot jest przykładem assemblages, wykonywanych przez niego od 1957 roku, Te kompozycje przestrzenne powstawały przy użyciu różnych przedmiotów wynajdywanych na jarmarkach, często z codziennego życia. Hasior wykorzystywał nie tylko ich formy, ale również znaczenia symboliczne. Powstawały kompozycje o wyrazistej treści, balansujące na granicy artyzmu i kiczu.
HASIOR Władysław
Urodził się w Nowym Sączu, zmarł w 1999 roku w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rżeźby warszawskiej ASP. W latach 1957-68 pracował jako nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem, a w latach 1970-71 jako scenograf w Teatrze Polskim we Wrocławiu i pedagog tamtejszej PWSSP. Znany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnych rzeźb i łączonych wraz z ich realizacją akcji efemerycznych - Słoneczny rydwan, Płomienne ptaki, Ogniste ptaki, Płonące sztandary. Równolegle ze Sztandarami i realizacjami monumentalnymi tworzył kameralne rzeźby. W latach 80. i 90. XX wieku tworzył Portrety w technice asamblażu i kolażu. Asamblaże tworzył od 1957 roku. Reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1965 i 1971 roku, Biennale w Wenecji (1970) i wielu innych prestiżowych międzynarodowych wystawach.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]