Technika własna 145 x 60 x 24 cm Sygnowany na odwrocie - "Hasior W"
Jeden z najwybitniejszych polskich twórców okresu powojennego. W latach 1952-1958 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w pracowni prof. M. Wnuka. Jako stypendysta francuskiego ministerstwa kultury kontynuował naukę w Paryżu w pracowni Ossipa Zadkinea. Był autorem pomników i płonących rzeźb plenerowych. Zajmował się scenografią filmową i teatralną. Hasior jest uważany za prekursora pop-artu. Jako outsider, odrzucał schematy klasycznego sposobu przedstawiania, by stworzyć własny, łatwo rozpoznawalny styl. W pracy wykorzystywał gotowe przedmioty, z których komponował rzeźby - obiekty. W 1984 r. otwarto w Zakopanem Galerię Autorską Władysława Hasiora. Prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerie Lambert w Paryżu, Moderna Museet w Sztokholmie, Museo de Arte Moderna w Rzymie, Stedlijk Museum w Amsterdamie.
HASIOR Władysław
Urodził się w Nowym Sączu, zmarł w 1999 roku w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rżeźby warszawskiej ASP. W latach 1957-68 pracował jako nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem, a w latach 1970-71 jako scenograf w Teatrze Polskim we Wrocławiu i pedagog tamtejszej PWSSP. Znany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnych rzeźb i łączonych wraz z ich realizacją akcji efemerycznych - Słoneczny rydwan, Płomienne ptaki, Ogniste ptaki, Płonące sztandary. Równolegle ze Sztandarami i realizacjami monumentalnymi tworzył kameralne rzeźby. W latach 80. i 90. XX wieku tworzył Portrety w technice asamblażu i kolażu. Asamblaże tworzył od 1957 roku. Reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1965 i 1971 roku, Biennale w Wenecji (1970) i wielu innych prestiżowych międzynarodowych wystawach.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]