olej, deska, 21,2 x 16,1 cm; sygnowany i datowany w prawym dolnym rogu: Czachórski / 03 na odwrociu nalepka z ekspertyzą dra Kazimierza Buczkowskiego z 12 XII 1947 Bibl.: H. Piątkowski, Władysław Czachórski, Kraków 1927; M. Poprzęcka, Polskie malarstwo salonowe, Warszawa 1991.
Członek akademii berlińskiej, honorowy profesor akademii monachijskiej odznaczony w 1893 bawarskim Orderem św. Michała, od 1879 mieszkał w Monachium. Bywał na dworze Wittelsbachów, pozostawał w przyjaźni z księciem regentem Luitpoldem i innymi członkami rodziny królewskiej. W Monachium zyskał autorytet, sławę i pieniądze, którymi niekiedy wspierał potrzeby polskiej kolonii artystycznej. Zasłynął jako mistrz wizerunków wytwornych kobiet, na tle luksusowych wnętrz, przystrojonych kwiatami. Henryk Piątkowski, krytyk i malarz związany z monachijskim środowiskiem artystycznym pisał o malarstwie, którego Czachórski był mistrzem: Bogato urządzone wnętrza, przyćmione cieniem zawieszonych u okien ciężkich draperii buduary, stylowe meble i w atłas odziane kobiety, rywalizujące doborem kolorów z rozrzuconymi kwiatami, błyski złota i klejnotów migoczących w otwartych szkatułkach, zatrzymujące blask światła kryształy, połyskujące metale wytwornych naczyń, oto motywy używane zwykle przez zwolenników szkoły flamandzkiej dla stworzenia symfonii przepychu, w niewielkie zwykle ramki misternie wykończonego obrazka wziętej. Przedstawiony tu obraz pokazuje mistrzostwo pędzla Czachórskiego; zachwyca połysk jedwabiu, błysk biżuterii, świeżość kwiatów i gładkość karnacji dziewczęcia. Bo "Świat wytworzony przez naszego mistrza jest jakimś wymarzonym Eldorado szczęśliwości, beztroski, wiecznej pogody, ciągłego uśmiechu i wytworności" (Piątkowski, s. 8).
CZACHÓRSKI Władysław
W latach 1866-1867 studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie oraz w Akademii w Dreźnie. Naukę kontynuował w latach 1869-1873 w ASP w Monachium u H. Anschütza, A. Wagnera i K. Piloty`ego. W 1879r. zamieszkał w Monachium, gdzie wykładał w tamtejszej ASP. Wystawiał m.in. w Berlinie, Dreźnie, Wiedniu i TZSP w Warszawie. Przyjaźnił się z W. Szernerem. Pozostawał pod wpływem monachijskiego akademizmu. Tworzył kompozycje figuralne o tematyce buduarowo-salonowej. Malował sceny rodzajowo-historyczne, pejzaże, portrety, martwe natury, kwiaty oraz obrazy o tematyce szekspirowskiej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]