Technika mieszana na płótnie 66 x 66,5 cm Sygnowany na odwrocie - "WITOLD URBANOWICZ" Wystawiany - Witold Urbanowicz, Stare i nowe, Polski Dom Aukcyjny "SZTUKA", Hôtel de Saxe, Warszawa 12 II - 10 III 2004, Pałac Larischa, Kraków 18 III - 10 IV 2004 r. Literatura - Witold Urbanowicz, Stare i nowe, katalog wystawy, red. Józef Grabski, Kraków-Warszawa 2004, s. 68 (reprodukcja).
W latach 1950-1956 studiował na ASP w Krakowie. Był uczniem Z. Radnickiego, Z. Pronaszki, Cz. Rzepińskiego i J. Sterna. Urbanowicz wystawiał po raz pierwszy z grupą przyjaciół, którą współtworzyli B. Kwaśniewska, J. Jończyk, J. Tarabuła, J. Wroński. Potem dołączyła do nich D. Urbanowicz. Do młodych artystów przylgnęły nazwy "Grupa Pięciu" i "Grupa Nowohucka". Pod koniec lat pięćdziesiątych to właśnie oni współtworzyli jedno z najciekawszych zjawisk sztuki powojennej, jakim było malarstwo materii. W 1959 r. na III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Urbanowicz pokazał Czarny Kwadrat, w tym też czasie rozpoczął pracę nad Srebrnym. Tworząc reliefy, artysta wykorzystywał zaschniętą farbę, mieszaniny kaszy, kawy i pigmentów, szmaciane ścinki, sznurki. Swoje obrazy zszywał, wypalał, nasączał zaprawą, szlifował. W twórczości ostatnich lat artysta syntetyzuje dotychczasowe doświadczenia, powraca do malarstwa strukturalnego, łącząc je z ekspresyjnym kolorem i dynamiczną linią.
URBANOWICZ Witold
Urodzony w Oszmianie (woj. Wileńskie). Po wojnie - w latach 1950-1956 studiował na ASP w Krakowie. Był uczniem profesorów: Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego i Jonasza Sterna. Urbanowicz wystawiał po raz pierwszy pod patronatem Marii Jaremy, Jonasza Sterna i Taduesza Kantora z grupą przyjaciół, którą współtworzyli Barbara Kwaśniewska, Julian Jończyk, Janusz Tarabuła, Jan Wroński. Potem dołączyła do nich Danuta Urbanowicz. Do młodych artystów przylgnęły nazwy „Grupa 5-ciu” i :Grupa Nowohucka”. Pod koniec lat 50. to właśnie oni współtworzyli jedno z najciekawszych zjawisk sztuki powojennej, jakim było malarstwo materii.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]