Rzeźba, brąz, cyzelowany; wys. 24 cm na postumencie malachitowym 6,5 x 11x 11cm
Rzeźba wykonana przez Witolda Bielińskiego w 1923 na zamówienie Mennicy Państwowej. Figurki te opatrzone podpisem autora i napisem Marszałek Józef Piłsudski- mennica rozprowadzała w latach 1923-1930 do urzędów państwowych. Prezentowany egzemplarz, pozbawiony tabliczki z tym napisem, daje się zidentyfikować na podstawie fotografii oryginału wykonanej przez wnuczkę artysty Zofię Eichstaed-Jabłońską, zamieszczonej w Internecie (hasło: Bieliński Witold rzeźbiarz, grafika, fot. 15036). Witold Bieliński rzeźbiarz i medalier studiował początkowo w Moskwie, a następnie w krakowskiej ASP, rzeźbę u Konstantego Laszczki i malarstwo u Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego i Teodora Axentowicza. Jego specjalnością stały się rzeźby portretowe i medale. W 1909 zdobył I nagrodę w konkursie krakowskiego Towarzystwa Numizmatycznego za medal namiestnika Galicji Andrzeja hr. Potockiego, w 1912 I nagrodę w konkursie na medal jubileuszowy Piotra Skargi. Po 1912 mieszkał w Poznaniu. Wystawił też dwa obrazy w warszawskiej Zachęcie: Piosenka i Sierota.
BIELIŃSKI Witold
Rzeźbiarz i medalier. Studiował na krakowskiej ASP u profesorów K. Laszczki, L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza i J. Mehoffera. Po studiach pozostał w Krakowie do roku 1912, kiedy to przeprowadził się do Poznania. Początkowo zajmował się medalierstwem, później tworzył płaskorzeźby portretowe. Pierwsze nagrody artysta zdobył już podczas studiów. W roku 1909 otrzymał pierwszą nagrodę w kon-kursie Towarzystwa Numizmatycznego w Krakowie, zaś w trzy lata później znów zdobył pierwsze miejsce w konkursie na medal jubileuszowy Piotra Skargi. Wystawiał w Krakowie, Warszawie, Lwowie i Pradze na wystawach medalierstwa i numizmatyki. Artysta zajmował się również malarstwem – w roku 1926 pokazał trzy płótna w warszawskiej Zachęcie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]