pastel, papier oliwkowy, 67,5 x 49 cm sygnowany u dołu od lewej do prawej: Witkacy 1936 | III (T.E) | NP N? | Ab Klingende Bierphase | P.P.C.
Po roku 1924 Witkacy ograniczył swoją twórczość malarską do działalności Firmy Portretowej "S.I.Witkiewicz". Malował odtąd pastelowe portrety według, pięciu podstawowych typów A, B, C, D, E, ściśle określonych Regulaminem Firmy. Na portretach obok sygnatury często umieszczał informa-cje o zażytych używkach i narkotykach, których działanie na sobie eksperymentował.
Prezentowany portret, obdarzonej intrygującą urodą, pani Marii Kamińskiej powstał w specyficznych okolicznościach. Według wspomnień samej modelki i - opartego na nich - przekazu rodzinnego, Witkacy malował go w wyniku zakładu, twierdząc, że potrafi z pamięci odtworzyć rysy znanej mu osoby. Punktem odniesienia dla całej kompozycji była biała gwiazda, od której wyprowadził rysunek twarzy portretowanej. W napisach przy sygnaturze artysta określił portret jako dzieło Typu E, który według regulaminu Firmy Portretowej zakładał "dowolną interpretację psychologiczną". Adnotacje NP i N? świadczą ponadto, że autor powstrzymywał się od palenia i picia alkoholu. Skrót P.P.C. - znaczący "prawie po ciemku" - odnosi się do warunków w jakich powstał obraz. Marię Kamińską artysta malował jeszcze kilkakrotnie; inne jej portrety pochodzą z marca 1936 roku (porównaj: Katalog D.A.Rempex, 29 sierpnia 2002, nr 102, 205).
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]