Pastel, papier beżowy; 62,7 x 48,3 cm (w świetle oprawy) sygn. u dołu: Ign Witkiewicz 1938 (T.B) 2/IX NP 2/3
Portret przedstawia ciemnooką kobietę o ciemnych zaczesanych do tyłu włosach z przedziałkiem pośrodku i loczkach po bokach, w brązowawej sukni (lub bluzce) w biało-czerwone cętki, ujęta w popiersiu, niemal frontalnie, lekko zwróconą w swoją prawą stronę. W wycięciu sukni widoczny jest krótki sznurek białych koralików, w lewym uchu - kolczyk. Jak wiemy z adnotacji przy sygnaturze artysty (T. B), portret wykonany jest w typie B - wg Regulaminu stworzonej przez Witkacego w 1925 r. jednoosobowej Firmy Portretowej "S. I. Witkiewicz" - "charakterystycznym, jednak bez cienia karykatury (...) stosunek do modela obiektywny". Nie wykluczało to "ładności" w portretach kobiecych. W tym typie powstawała większość dzieł Firmy, zgodnie zresztą z wymogami klientów, a także pewną ostrożnością artysty, który nie chciał narażać się mniej sobie znanym osobom zbyt śmiałym ich traktowaniem. Portret kobiecy z 2 września 1938 r. jest więc typowym przykładem portretu wykonanego w tej konwencji - werystycznie dokładny, zwłaszcza w opracowaniu twarzy, bardziej szkicowy w partii ubioru. Dość niezwykłe jest tło portretu - zarysowane ciemnymi smugami z nieregularną, jasną "aureolą" wokół głowy. Zabieg ten nadaje portretowi i samej modelce lekko metafizyczny charakter pojawiający się niekiedy w późnych dziełach artysty, tj. w drugiej połowie lat trzydziestych, kiedy to rysował już niewiele portretów, a jego głównym zajęciem była filozofia. Portret nie był dotąd publikowany, jest on jednak z całą pewnością autentycznym dziełem Witkacego.
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]