PORTRET JANINY TUROWSKIEJ-LESZCZYŃSKIEJ II, 1933 r.
Pastel na papierze 58,6 x 49 cm Sygnowany p.d. - "Witkacy 1933 / II (T.D)/NP NP P. P. C"
Literatura - Stanisław Ignacy Witkiewicz. Twórczość plastyczna, katalog wystawy, Kraków 1966, poz. kat. 145. - Stanisław Ignacy Witkiewicz 1855-1939 "Witkacy", katalog wystawy, Kraków-Sopot-Gdańsk 1967, poz. kat. 67. - Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Malirskie dilo, Galerie vytvarneho umeni, Cheb 1970, katalog wystawy, poz. kat. 63. - Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Malarstwo-fotografia- rysunek-Firma portretowa. W czterdziestą rocznicę śmierci artysty, katalog wystawy, Kraków 1980, poz. kat. 282. - StanisławIgnacy Witkiewicz, 1885-1939, katalog dzieł malarskich, oprac. I. Jakimowicz, A. Żakiewicz, Warszawa 1990, poz. kat. 1728.
Malarz, teoretyk sztuki, dramaturg, filozof. Od 1890 r. wychowywał się w atmosferze Zakopanego "końca wieku", spotykał się z wybitnymi przedstawicielami nauki i sztuki, którzy bywali w domu jego ojca Stanisława Witkiewicza. W latach 1904-1905 odbył kurs malarstwa u J. Mehoffera w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwo Witkacego wyrastało z nurtu ekspresjonistycznego. W późnym okresie twórczości artysta ograniczył swą działalność do wykonywania portretów w technice pastelu. Założył "Firmę Portretową S.I. Witkiewicz", która według regulaminu oferowała podobizny w typach A, B, C, D, E. Na nich umieszczał zazwyczaj informacje o zażytych używkach, pod wpływem których tworzył.
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]