Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
WACHTEL Wilhelm | GŁÓWKA KOBIETY, 1925 r.

Wilhelm WACHTEL (1875-1942)

GŁÓWKA KOBIETY, 1925 r.

Papier, kredka; 39 x 33,7 cm
Sygn. p.d.: WILH .WACHTEL | 925

Wilhelm Wachtel - malarz, grafik, ilustrator. Malarstwa uczył się w latach 1894-99 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u L.Wyczółkowskiego, J.Stanisławskiego i J.Fałata, następnie kontynuował studia u N.Gysisa w Akademii monachijskiej. Silnie związany ze środowiskiem Lwowa, tam w roku 1900 po raz pierwszy zaprezentował swoje obrazy na publicznej wystawie. Potem często wysyłał prace na wystawy lwowskiego i krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz do warszawskiej Zachęty.
Przez długie lata mieszkał w Wiedniu. Stamtąd na rok wyjechał do Paryża (1911), a później trzykrotnie do Palestyny (1924, 1929, 1932), gdzie w roku 1936 osiedlił się na stałe. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych.
W swojej twórczości - która od malarstwa secesyjno-symbolicznego, poprzez utrzymane w konwencji realistycznej portrety i sceny rodzajowe ewoluowała aż po pejzaże wykazujące związek z malarstwem postimpresjonistycznym - podejmował różnorodną tematykę. Malował kompozycje baśniowo-symboliczne, sceny rodzajowe o tematyce żydowskiej, portrety, akty, widoki miast i pejzaże. Ponadto zajmował się grafiką, ilustracją książkową i projektowaniem kart pocztowych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WACHTEL Wilhelm
W latach 1895 - 1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem L.Loefflera i L.Wyczółkowskiego, a następnie w Akademii monachijskiej u N.Gysisa. Stale mieszkał we Lwowie. Malował głównie sceny o tematyce żydowskiej - nastrojowe, liryczne portrety, obrazy rodzajowe i kompozycje o tematyce biblijnej. Tworzył olejno i pastelami, zajmował się grafiką (teka Pożegnanie z Golusem). W roku 1935 miał monograficzną wystawę w warszawskiej Zachęcie, na której pokazał blisko 50 prac. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Stanach Zjednoczonych.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]