olej/płótno dublowane, 170 x 120 cm sygnowany l.d.: `M.W.Czepita`
Chociaż art déco jest kojarzone przede wszystkim z rzemiosłem artystycznym, również w malarstwie lat 20. i 30. XX w. daje się prześledzić odziaływanie nowego stylu. Obrazy Michała Czepity powstałe po roku 1926 są dobrą ilustracją tego nurtu w sztuce. Stosowanie intensywnych i czystych kolorów, ich śmiałe zestawianie, operowanie dużymi płaszczyznami płasko kształtowanych barw czy budowanie chłodnej, wyważonej kompozycji - wszystkie te elementy praktyki malarskiej wiążą artystę z nurtem nowej sztuki dekoracyjnej. W przypadku prezentowanej "Pięknej nieznajomej" poetyka art déco wyraża się jednak nie tylko na płaszczyźnie formalnej, ale także w podjętym przez artystę temacie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego wykształciła się w Polsce (podobnie jak w innych państwach europejskich) specyficzna kultura życia nocnego. Dansingi i kabarety stanowiły nie tylko odrębny świat wielkomiejskich zabaw, ale stały się także pożywką dla wielu artystów. Warszawskie lokale Qui Pro Quo, Miraż, Morskie Oko czy Czarny Kot w wyraźny sposób oddziałały na malarstwo, fotografię i kinematografię tego okresu. Prezentowana "Piękna nieznajoma" wydaje się wyrastać ze świata nocnych kabaretów i spektakli oraz być przykładem owocnego związku sztuki i świata zabaw nocnych. Subtelna uroda modelki, jej delikatne rysy i nienaganne uczesanie każą widzieć w niej echo którejś z kobiecych ikon tego środowiska, być może aktorki Marii Chmurkowskiej, jednej ze wzorcowych blond piękności tego okresu. Drapieżne, przypominające ptasie szpony dłonie nadają jednak portretowanej znamiona femme fatale. Podobną dwuznaczność wykorzystał artysta, zestawiając maskę zasłaniającą twarz kobiety z welonem trzymanym w jej dłoni w taki sposób, że ciało pozbawione jest jakiejkolwiek osłony. Obraz ma charakter voyeurystycznego spektaklu; erotyczny charaktery przedstawienia nie powinien dziwić. Lata 30., okres tryumfu lekkiej art-décowskiej poetyki, to również czas, w którym widać wyraźną zmianę mentalności, odprężenie i zalążki rewolucji obyczajowej.
CZEPITA Wiktor Michał
W latach 1903-1907 studiował w ASP w Krakowie u F. Cynka i J. Pankiewicza. Po studiach przeniósł się do Warszawy, gdzie od 1909r. zaczął wystawiać swoje prace. W 1930r. dostał stypendium, dzięki któremu odbył podróż do Hiszpanii. Należał do SAP Pro - Arte i "Grupy Dwunastu". Tematem jego prac były kwiaty, pejzaże, portrety oraz wizerunki koni. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]