(na odwrocie: Portret mężczyzny) olej na płótnie, 98 x 80 cm sygn. l.g. "WO`2000"
Dyplom w Krakowie, w pracowni H. Rudzkiej-Cybisowej. Zerwał związki z koloryzmem paląc w 1968 r. swoje prace. Doceniony został w latach 80-tych, uważany jest za prekursora polskiej Nowej Ekspresji. Tworzy obrazy z założenia antyestetyczne, malowane naprędce, gwałtownie. Często wykorzystuje obie strony płótna, maluje również na blejtramach. "W malarstwie kapistowskim chodziło o to, żeby kolor był układany jeden obok drugiego na płaszczyźnie. Tu zaś dochodzą jeszcze emocje (...). Zacząłem zwracać uwagę na malarstwo dzieci. One mają fantastyczną intuicję. Niby malują własnymi rękami, ale ktoś jakby nimi kierował. Malarstwo dzieci i ich nieomal niekontrolowana ekspresja są tak spontaniczne, że jest to forma szaleństwa. Bardzo mocno wierzę i staram się, żeby obrazy, które maluję dawały pozytywną energię." ("Art&Business" 6/2001)
Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pod kierunkiem: Wacława Taranczewskiego, Tadeusza Łakomskiego i Czesława Rzepińskiego. W 1966 roku otrzymał dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.
Jest zaliczany do przedstawicieli "nowej ekspresji" - prekursor transawangardy, kierunku rozwijającego się równolegle w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Do początku lat 80. jego twórczość pozostawała w cieniu życia artystycznego. Artysta nie mieścił się w kanonach awangardowych poszukiwań sztuki lat 60. i 70.
W 1987 roku jego prace wystawiane były w ramach ekspozycji Realizm radykalny, abstrakcja konkretna w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dwa lata później sopockie BWA zorganizowało retrospektywną wystawę jego prac. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Wiesław Obrzydowski był artystą totalnym, wszystko było podporządkowane sztuce. Cała twórczość wywodzi się z jego życia i życia najbliższych. Przeważają portrety rodziny, autoportrety i wszystko co było w pobliżu artysty. Był ekspresjonistą i to była jego organiczna przynależność - opowiadał w swoim malarstwie wyraziste historie wywodzące się z kręgu jego otoczenia. Wszystko powstawało z gestu, spontanicznie, brawurowo z jednoczesną doskonałością i biegłością rysunku. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Muzeum Ślaskim w Katowicach, Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, oraz w bardzo licznych i znaczących kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]