Akwarela, ołówek, papier; 20,8 x 15,9 cm (w świetle oprawy) Sygnowany ołówkiem l. d.: 1/5 1889 | rys. Walery Eliasz oraz u dołu Jan Długosz
Walery Eliasz Radzikowski był malarzem, rysownikiem i grafikiem; był miłośnikiem Tatr i jednym z prekursorów polskiego taternictwa oraz propagatorem turystyki tatrzańskiej. Wykształcenie artystyczne zdobył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie uczył się w latach 1856-62. Studia kontynuował w monachijskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odbył wiele podróży artystycznych do Włoch, Niemiec, Belgii, Francji i Szwajcarii. Ulubiona techniką artysty była akwarela, w której to technice wypracował indywidualny, łatwo rozpoznawalny styl; jego prace to właściwie kolorowane akwarelą rysunki, wykonane delikatną, konturową kreską. Walery Radzikowski wielokrotnie podejmował tematy z dawnej i współczesnej historii Polski, przypominające o świetności dawnej Rzeczpospolitej i podtrzymujące wiarę w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Prezentowany obraz to portret Jana Długosza (1415-1480) najwybitniejszego polskiego kronikarza, kanonika krakowskiego, sekretarza i powiernika Zbigniewa Oleśnickiego- biskupa krakowskiego, wychowawcy synów Kazimierza Jagiellończyka; głównym jego dziełem jest Historia Polonica (1455- 80).
ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery
Znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako autor przewodników tatrzańskich i wielki popularyzator Tatr i Zakopanego. Studia malarskie odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W.Łuszczkiewicza, od którego przejął „starożytnicze” zainteresowania dawnymi zabytkami Krakowa i tematami historycznymi w obrazach. Naukę kontynuował w Monachium, gdzie w okresie powstania w 1863 r. pełnił specjalną misję zleconą przez Rząd Narodowy. Podróżował do Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Przyjaźnił się z J.I.Kraszewskim, który często służył mu radą w wyborze tematów obrazów i dopomógł do wydania opracowanego przez Eljasza Ilustrowanego Przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic (1870). Eljasz malował olejno i akwarelą - widoki zabytków Krakowa i większe kompozycje o tematach historycznych (np. Żółkiewski pod Cecorą, Obrona Krakowa przed Szwedami, Wjazd Jana III do Wiednia).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]