akwarela, ołówek na papierze, 27,7 x 36,8 cm, sygnowana p.d. "Wąsowicz", l.d. "Tarquinia"
Wystawiany: - Wacław Wąsowicz 1891-1942, Warszawa 1969 Muzeum Narodowe, w katalogu poz. II/409.
"(...) Sztuka Wąsowicza daje nam coś w rodzaju małej antologii międzywojennej sztuki polskiej. Zza tych prac przebijają się bowiem elementy znane wpierw u innych: braci Pronaszków, Czyżewskiego, Henryka Gotliba, potem nadzwyczaj wyra¼nie u Makowskiego, który Wąsowicza zafascynował może najsilniej, następnie są tu wpływy Rytmu, potem tego co nazywamy koloryzmem. W grafice odnajdziemy zapożyczenia od Skoczylasa, Bartłomiejczyka, by nie wymieniać innych. Przedrze się tu też wpływ Gromairea widzianego przez pryzmat sztuki Makowskiego. Rzecz jednak zdumiewająca: tak łatwo odnajdując inspiracje i fascynacje, ani na chwilę nie odnosimy wrażenia, że obcujemy z artystą wtórnym, czy też ze zgrabnym naśladowcą. Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że jest to tylko jakaś warstwa zewnętrzna, że Wąsowicz (...) umie zachować w stanie nienaruszonym to, co własne i co towarzyszyło mu przez całe życie jako nieodłączny element jego malarskiego instynktu i wrażliwości. Przejawia się to w pięknym rytmie jego obrazów. W kolorystyce d¼więcznej, lecz nasyconej. (...) Większość płócien i szkiców Wąsowicza ma zmysłowość jednolitą w swej strukturze, jednolitą w oddziaływaniu. Powiedziałbym chyba, że właśnie ta zmysłowość pozwoliła mu zostać wybitnym malarzem" (Ignacy Witz, Przechadzki po warszawskich wystawach 1945-1968, Warszawa 1972, s. 538-539).
WĄSOWICZ Wacław
W latach 1909-1910 studiował w Klasie Rysunkowej im. W. Gersona w Warszawie u M. Kotarbińskiego. Naukę kontynuował w Latach 1911-1914 w SSP w Warszawie u I. Pieńkowskiego, a w 1914r. uczył się w pracowni J. Malczewskiego w ASP w Krakowie. Należał m.in. do ugrupowania "Formaliści", "Rytm". Wystawiał w Warszawie, Łodzi, Poznaniu. Tematem jego prac były głównie portrety.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]