olej na płótnie, 60 x 73 cm sygnowana l.d.: "Wąsowicz 1937"
Wystawiany: Wacław Wąsowicz (1891-1942). Wystawa monograficzna, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1969
Artysta studiował w latach 1909-1911 w Szkole Rysunkowej imienia Wojciecha Gersona pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego. W latach 1911-1914 uczęszczał do warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Spośród profesorów tej uczelni najwięcej zawdzięczał Ignacemu Pieńkowskiemu, który sam związany poprzez Ślewińskiego z Gauguinem, potrafił zaszczepić swoim wychowankom kult malarstwa francuskiego z jego żywym zmysłem formy i konstrukcji. Debiutował w 1920 r. i od razu zyskał sobie opinię jednego z najbujniejszych talentów - z nazwiskiem którego łączono duże nadzieje na przyszłość. Wąsowicz był jednym z najaktywniejszych polskich twórców swego czasu, członkiem ugrupowań: "Formiści Polscy" (1919-1922), "Rytm" (1925), "Ryt" (1925). Uczestniczył także w pamiętnej wystawie Formistów z 1921 r., po której Zachęta zamknęła swoje podwoje dla przedstawicieli nowych prądów w sztuce. Uważany był za doskonałego kolorystę. Koloryzm ten miał jednak w jego przypadku wymiar szczególny, nie prowadził bowiem do "rozlu¼nienia kształtu", czemu ulegali polscy naśladowcy impresjonizmu. D¼więczny i nasycony koloryt płócien Wąsowicza szedł zwykle w parze z lekką stylizacją i geometryzacją kształtów, służył wydobyciu bryły przedmiotu. Pejzaż z Białej Podlaskiej" stanowi doskonały przykład wrażliwości kolorystycznej Wąsowicza. Frapuje pięknem malarskiej materii, bogactwem koloru, jak również elegancją kompozycji. Jest odzwierciedleniem marzenia artysty o czystym malarstwie, "malarstwie bez efektów, bez dekoracyjności, bez blagi."
WĄSOWICZ Wacław
W latach 1909-1910 studiował w Klasie Rysunkowej im. W. Gersona w Warszawie u M. Kotarbińskiego. Naukę kontynuował w Latach 1911-1914 w SSP w Warszawie u I. Pieńkowskiego, a w 1914r. uczył się w pracowni J. Malczewskiego w ASP w Krakowie. Należał m.in. do ugrupowania "Formaliści", "Rytm". Wystawiał w Warszawie, Łodzi, Poznaniu. Tematem jego prac były głównie portrety.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]