Wystawiany: Wacław Wąsowicz (1891-1942). Wystawa monograficzna w Muzeum Narodowym w Warszawie 1969, w katalogu poz. I/152; Wacław Wąsowicz. Wystawa monograficzna w Galerii w Willi Struvego, Warszawa 2000, poz. 11 (także reprodukcja). "Wąsowicz daje nam coś w rodzaju malej antologii międzywojennej sztuki polskiej. Zza jego prac przebijają się bowiem elementy znane wpierw u innych: Pronaszków, Czyżewskiego czy Makowskiego i tego co nazywamy koloryzmem [...} Rzecz jednak zdumiewająca: tak łatwo odnajdując inspiracje i fascynacje [...} zdajemy sobie sprawę, że jest to tylko jakaś zewnętrzna warstwa, że Wąsowicz umie zachować w stanie nienaruszonym to, co własne i co towarzyszyło mu przez całe życie jako nieodłączny element jego malarskiego instynktu i wrażliwości. Przejawia się to w pięknym rytmie jego obrazów, w kolorystyce dźwięcznej, lecz nasyconej [...}. Płótna Wąsowicza mają zmysłowość jednolitą w swej strukturze, jednolitą w oddziaływaniu. Powiedziałbym chyba, że właśnie ta zmysłowość pozwoliła mu zostać wybitnym malarzem" (Ignacy Witz).
WĄSOWICZ Wacław
W latach 1909-1910 studiował w Klasie Rysunkowej im. W. Gersona w Warszawie u M. Kotarbińskiego. Naukę kontynuował w Latach 1911-1914 w SSP w Warszawie u I. Pieńkowskiego, a w 1914r. uczył się w pracowni J. Malczewskiego w ASP w Krakowie. Należał m.in. do ugrupowania "Formaliści", "Rytm". Wystawiał w Warszawie, Łodzi, Poznaniu. Tematem jego prac były głównie portrety.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]