olej/płótno, 115 x 98 cm sygn. p.d.: `T`, na odwrocie na blejtramie naklejka z opisem pracy w maszynopisie
Ze sztuką awangardową zetknął się już w 1918, kiedy poznał prace ekspresjonistów z grupy Bunt, kubizujące obrazy Z. Pronaszki i rze¼by A. Zamoyskiego. W 1922 rozpoczął studia na krakowskiej ASP. Zetknął się z futurystami, utrzymywał kontakty z L. Chwistkiem i J. Jaremą. W 1925 trafił do pracowni F. Pautscha, w 1927 do F.S. Kowarskiego. W 1929, za profesorem, przeniósł się wraz z grupą studentów Kowarskiego do Warszawy. Po raz pierwszy wystawiał swe obrazy w Salonie IPS w Warszawie. Został członkiem grupy Pryzmat, w której wystawach uczestniczył od 1933. Po wojnie zaangażował się w rozwój ruchu artystycznego w Poznaniu, a od 1960 na stałe związał się z Krakowem. Taranczewski malował pejzaże, martwe natury i portrety. W malarstwie artysty widoczne jest przywiązanie do przedmiotu, szczególnie w martwych naturach i figurach ludzkich spłaszczonych do sylwety, przy jednoczesnym silnym poczuciu funkcji dekoracyjnej malarstwa. Przedmioty zredukowane są często do lapidarnego znaku, niekiedy stojącego na granicy abstrakcji. Talent dekoracyjny Taranczewskiego objawił się w polichromiach w kościołach NMP i Św. Marcina w Poznaniu.
Urodził się w 1903 r w Czarnkowie, zmarł w 1987 r w Krakowie. Studia w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i krakowskiej ASP w pracowniach F. Pautscha i F.S. Kowarskiego. Pod koniec lat 20-tych przeniósł się do Warszawy. Tu miał debiut w 1932 r na II Salonie IPS . Członek grupy Pryzmat. Po wojnie przebywał w Poznaniu i Krakowie, z którym związał się na stałe. Od młodości interesowała go abstrakcja, w czasie studiów w Krakowie miał kontakty z futurystami. Malował pejzaże, martwe natury, portrety/ był także autorem polichromii w kościołach Najświętszej Marii Panny i Świętego Marcina w Poznaniu/ Początkowo pod wpływem F.S. Kowerskiego, w Paryżu wszedł w krąg koloryzmu, którego paletę barw utrzymywał w następnych latach swej twórczości, choć z mocnym ograniczeniem używanych barw. Kompozycje artysty odznaczały się sprowadzeniem figur bądź przedmiotów do syntetycznego znaku, zachowując funkcję dekoracyjną obrazu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]