Olej, płótno; wym.: 100 x 130 cm; sygn. l.d.: monogram T.
Jedna z prac malowanego przez lata cyklu, niemal monochromatyczna wersja zbliżająca się w swych redukcjach do abstrakcji. Taranczewski poszukując swojego stylu zetknął się z ekspresjonizmem oraz futuryzmem. Jednak najbardziej wpłynął na niego koloryzm "przywieziony" przez Tytusa Czyżewskiego z Paryża. Artysta, zaintrygowany funkcją estetyczną obrazu, podejmował cykle wielokrotnie powtarzające ten sam temat; tworzył kolejne warianty tych samych lapidarnych układów kompozycyjnych zmierzając do maksymalnej syntezy. Kompozycję w każdej z wersji budują podobne przedmioty ustawione na stoliku: ludowy świątek z podniesioną ręką, różnokolorowe wazony, bukiet bazi i draperia.
Urodził się w 1903 r w Czarnkowie, zmarł w 1987 r w Krakowie. Studia w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i krakowskiej ASP w pracowniach F. Pautscha i F.S. Kowarskiego. Pod koniec lat 20-tych przeniósł się do Warszawy. Tu miał debiut w 1932 r na II Salonie IPS . Członek grupy Pryzmat. Po wojnie przebywał w Poznaniu i Krakowie, z którym związał się na stałe. Od młodości interesowała go abstrakcja, w czasie studiów w Krakowie miał kontakty z futurystami. Malował pejzaże, martwe natury, portrety/ był także autorem polichromii w kościołach Najświętszej Marii Panny i Świętego Marcina w Poznaniu/ Początkowo pod wpływem F.S. Kowerskiego, w Paryżu wszedł w krąg koloryzmu, którego paletę barw utrzymywał w następnych latach swej twórczości, choć z mocnym ograniczeniem używanych barw. Kompozycje artysty odznaczały się sprowadzeniem figur bądź przedmiotów do syntetycznego znaku, zachowując funkcję dekoracyjną obrazu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]