Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
TARANCZEWSKI Wacław | Mała malarka, lata 40. XX w.

Wacław TARANCZEWSKI (1903 - 1987)

Mała malarka, lata 40. XX w.

olej/płótno, 78 x 90 cm
sygnowany p.d.: `T`
na odwrociu, na blejtramie stempel Przedmiębiorstwa Państwowego "Desa" Salon 2, ul. Nowy Świat 23, Warszawa

POCHODZENIE:
- Salon "Desy", Warszawa, lata 80. XX w.
- kolekcja prywatna, Niemcy
LITERATURA:
- porównaj: Wacław Taranczewski, praca zbiorowa pod redakcją Pawła Taranczewskiego, Kraków 2008, cykl "Mała malarka", s. 94-101 (porównaj: "Mała malarka", 1943, olej/płótno, 53 x 64 cm, własność Muzeum Narodowe w Poznaniu; porównaj: "Mała malarka", lata 40., olej/płótno, 45 x 54 cm, własność prywatna)

Wacław Taranczewski, przedstawiciel koloryzmu, sztukę tworzył już od najmłodszych lat - z okresu dzieciństwa pochodzą liczne abstrakcje jego autorstwa. Dążąc do zdobycia jak najlepszego wykształcenia artystycznego, zmieniał miejsca zamieszkania pomiędzy Poznaniem, Krakowem a Warszawą. Nie bez wpływu na jego ekspresję były odbyte przez niego podróże do Paryża, Grecji czy Włoch. Ulubioną przez niego tematyką były pejzaże, martwe natury oraz portrety. Stylistyka jego prac ulegała zmianom na przestrzeni lat, jednak zawsze najważniejszy w obrazie pozostawał kolor.
Prezentowany w katalogu obraz przedstawia scenę rodzajową w atelier malarza. Obraz ten wchodził w skład cyklu pt. "Mała malarka", nad którym artysta pracował od lat 30. Cykl składał się z licznych ujęć tego samego tematu, niemalże tak samo zakomponowanych, wykonanych w różnych technikach malarskich i rysunkowych. Na prezentowanym w katalogu obrazie widzimy nagą kobietę pozującą artyście na udrapowanych tkaninach. Obie postaci, pozbawione szczegółów, są jedynie streszczeniem ludzkiej sylwety. Wtopione są w wielobarwne, dekoracyjne tło stanowiące wnętrze pracowni malarza. Długie pociągnięcie pędzla, wyznaczające falujący rytm obrazu, wprowadza do intymnej sceny element, który moglibyśmy nazwać muzyką. Scena nabiera dzięki temu teatralnego charakteru. Wrażenie potęguje kompozycja pracy, gdzie na pierwszym planie, daleko poza strefą światła, umieszczone zostało oparcie pustego fotela - sugerujące spodziewane przybycie obserwatora oraz dające wrażenie, że odbiorca obrazu również jest widzem oglądającym spektakl. Wrażenie to potęguje kotara udrapowana nad modelką w prawym górnym rogu kompozycji.
Kolorystyka używana przez Taranczewskiego na przestrzeni lat ulegała znaczącym zmianom. Zaczynał od zamiłowania do ciemnych, brunatnych tonacji. Po powrocie Tytusa Czyżewskiego z Paryża jego paleta znacząco się ożywiła i rozjaśniła. Prezentowany obraz namalowany został w delikatnej tonacji rozbielonych fioletów oraz czerwieni skontrastowanych z zimnym błękitem.


Studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i krakowskiej ASP w pracowniach Fryderyka Pautscha i Feliksa Szczęsbego Kowarskiego. Pod koniec lat 20. przeniósł się do Warszawy. Tu debiutował w 1932 na II Salonie IPS. Był członkiem grupy Pryzmat. Po wojnie przebywał w Poznaniu i w Krakowie, z którym związał się na stałe. Od młodości interesowała go abstrakcja; w czasie studiów w Krakowie miał kontakty z futurystami. Malował pejzaże, martwe natury, portrety, był także autorem polichromii (m. in. w kościołach Najświętszej Marii Panny i Św. Marcina w Poznaniu). W Paryżu wszedł w krąg koloryzmu, którego paletę barw utrzymywał w następnych latach swej twórczości, choć z mocnym ograniczeniem używanych barw. Kompozycje artysty odznaczały się sprowadzeniem figur, bądź przedmiotów do syntetycznego znaku, zachowując funkcję dekoracyjną obrazu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TARANCZEWSKI Wacław

Urodził się w 1903 r w Czarnkowie, zmarł w 1987 r w Krakowie. Studia w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i krakowskiej ASP w pracowniach F. Pautscha i F.S. Kowarskiego. Pod koniec lat 20-tych przeniósł się do Warszawy. Tu miał debiut w 1932 r na II Salonie IPS . Członek grupy Pryzmat. Po wojnie przebywał w Poznaniu i Krakowie, z którym związał się na stałe. Od młodości interesowała go abstrakcja, w czasie studiów w Krakowie miał kontakty z futurystami. Malował pejzaże, martwe natury, portrety/ był także autorem polichromii w kościołach Najświętszej Marii Panny i Świętego Marcina w Poznaniu/ Początkowo pod wpływem F.S. Kowerskiego, w Paryżu wszedł w krąg koloryzmu, którego paletę barw utrzymywał w następnych latach swej twórczości, choć z mocnym ograniczeniem używanych barw. Kompozycje artysty odznaczały się sprowadzeniem figur bądź przedmiotów do syntetycznego znaku, zachowując funkcję dekoracyjną obrazu.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]