Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
TARANCZEWSKI Wacław | LIŚCIE W WAZONIE

Wacław TARANCZEWSKI (1903 - 1987)

LIŚCIE W WAZONIE

olej na płótnie, 63,5 x 54 cm,
na odwrocie na płótnie "W. Taranczewski"

Bardzo ceniony malarz i pedagog. W l. 1921-1931 studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, w ASP w Krakowie (u F. Pautscha i F. S. Kowarskiego) i Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (też u Kowarskiego). Organizator życia artystycznego w przedwojennym i powojennym Poznaniu. Członek grupy Pryzmat (1931-1939). Od1947 r. profesor malarstwa dekoracyjnego w ASP w Krakowie. Malował pejzaże, portrety i martwe natury. Wystawiał w kraju i za granicą (m.in. na Biennale w Wenecji w 1958 r.), miał także wystawy indywidualne i był nagradzany. Autor bardzo znanych fresków w kościołach NMP i św. Marcina w Poznaniu.
"Zaliczany do obozu polskich kolorystów, zajmuje w nim miejsce odrębne dowodząc, że w sztuce liczą się nie nomenklatury, lecz indywidualności twórcze. Malarstwo sztalugowe, malarstwo ścienne, projektowanie witraży, praca pedagogiczna - oto rozległe tereny działalności Taranczewskiego. [...] W swoich obrazach operuje on plamą barwną po matissowsku szeroką i syntetyczną, zawsze nieco dekoracyjną, wykazując niezwykłą wrażliwość w różnicowaniu skali tonalnej i natężenia koloru. Obrazy te maluje cyklami, opracowując ten sam temat nieraz wielokrotnie, za każdym razem w innej wersji kolorystycznej" (J. Zanoziński, Współczesne malarstwo polskie, Warszawa 1974, s. 120).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TARANCZEWSKI Wacław

Urodził się w 1903 r w Czarnkowie, zmarł w 1987 r w Krakowie. Studia w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i krakowskiej ASP w pracowniach F. Pautscha i F.S. Kowarskiego. Pod koniec lat 20-tych przeniósł się do Warszawy. Tu miał debiut w 1932 r na II Salonie IPS . Członek grupy Pryzmat. Po wojnie przebywał w Poznaniu i Krakowie, z którym związał się na stałe. Od młodości interesowała go abstrakcja, w czasie studiów w Krakowie miał kontakty z futurystami. Malował pejzaże, martwe natury, portrety/ był także autorem polichromii w kościołach Najświętszej Marii Panny i Świętego Marcina w Poznaniu/ Początkowo pod wpływem F.S. Kowerskiego, w Paryżu wszedł w krąg koloryzmu, którego paletę barw utrzymywał w następnych latach swej twórczości, choć z mocnym ograniczeniem używanych barw. Kompozycje artysty odznaczały się sprowadzeniem figur bądź przedmiotów do syntetycznego znaku, zachowując funkcję dekoracyjną obrazu.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]