Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
DOBROWOLSKI Wacław | MARINA NA CAPRI, 1928

Wacław DOBROWOLSKI (1890 - 1969)

MARINA NA CAPRI, 1928

Olej, tektura; 32,5 x 25,7 cm
Sygnowany l. d.: W. Dobrowolski | 1928.
Na odwrocie nieczytelny napis ołówkiem oraz czerwoną kredką: 32,5 x 26 | Sran.. e Marina | Wacław Dobrowolski | 1928 z

Malarz i pedagog. Uczył się w kijowskiej Szkole Sztuk Pięknych (szkoła średnia), później zaś studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w pracowni Jana Ciąglińskiego. Jego edukację przerwał wybuch I wojny światowej. Po uzyskaniu dyplomu w 1925 r. i odbyciu dwuletniej podróży po Rosji, artysta przyjechał do Polski i osiadł w Łodzi. Już stąd wyruszył na kilkumiesięczne studia do Włoch, Paryża. W 1929 r. w Łodzi Dobrowolski założył prywatną szkołę rysunku i malarstwa, która w 1937 r. przemianowana została na Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego im. Cypriana Kamila Norwida. Szkoła była dofinansowywana przez władze miasta, które uznały zasługi tej placówki dla rozwoju lokalnego życia kulturalnego. Działała do wybuchu wojny. W 1940 r. hitlerowcy aresztowali artystę i jego rodzinę, po czym nakazali wyjechać do Limanowej. Okupanci pozwolili zabrać malarzowi z pracowni jedynie kasetę z farbami i teczkę. Z Limanowej Dobrowolski przeniósł się Radomia, gdzie mieszkała rodzina żony. Wkrótce po przybyciu do tego miasta skupił wokół siebie grupę młodych pasjonatów sztuki, prowadził prywatną szkołę plastyczną. W 1949 roku została ona przekształcona w ognisko plastyczne, z którego potem wyrosła obecna szkoła plastyczna. Wielu wychowanków profesora Dobrowolskiego (m.in. Alojzy Balcerzak, Władysław Kurpiel, Krystyna Krause) ukończyło studia na ASP, a prace ich były potem pokazywane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Największą zasługą Dobrowolskiego było stworzenie instytucji, wokół której wyrosło silne, aktywne środowisko twórców w mieście bez tradycji artystycznych. Po wojnie organizowali oni słynne na całą Polskę Salony Zimowe, własne przeglądy dorobku. Jednym z uczniów Dobrowolskiego był Andrzej Wajda, który napisał o nim w swej autobiografii: "Pomimo beznadziejnych warunków materialnych i rozmaitych ograniczeń, lata wojny były w moim życiu okresem niezwykle intensywnym. Chciałem malować! A kiedy szczęśliwym trafem dostałem w prezencie pudełko olejnych farb, moje przeznaczenie zdecydowało się ostatecznie. Do Radomia zawitał wtedy właśnie artysta malarz Wacław Dobrowolski i w 1941 roku otworzył swoją szkołę. Nie istniała długo, zamknięta przez władze niemieckie. Ale nawet ten krótki okres dał mi jakieś podstawy do dalszej samodzielnej pracy".
Dobrowolski był także założycielem i pierwszym prezesem Związku Pracowników Sztuki w Radomiu, współorganizatorem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Klubu Literacko-Artystycznego. Już w maju 1945 roku zorganizował w salach Hotelu Europejskiego wystawę plastyczną. Równocześnie pozostawał nadal bardzo aktywnym twórcą, dużo malował. Domeną twórczości Dobrowolskiego był pejzaż. Jego twórczość reprezentuje realistyczny nurt malarstwa. Wśród jego prac były liczne widoki ukazujące Radom. Za swoją działalność na rzecz miasta artysta otrzymał w 1964 i 1968 nagrody od władz Radomia.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DOBROWOLSKI Wacław

Malarstwo studiował w Akademii petersburskiej w pracowni J. Ciąglińskiego. W 1925r. otrzymał dyplom i odbył dwuletnią podróż do Rosji. Po powrocie zamieszkał w Łodzi. Otworzył szkołę malarstwa i rysunku, którą w 1937r. przekształcono w Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego im. C. K. Norwida.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]