olej na tekturze, 45,5 x 61 cm sygnowany p. d. "V. Naiditch", na odwrocie: Pejzaż podgórski - Miasteczko z kościołem, niesygnowany oraz pieczątka No 078 (zapewne odnosząca się do wykazu spuścizny artysty)
Obraz przedstawia fragment ogrodu z drzewami i kwitnącymi krzewami oraz szeroką aleją, ujętą po skosie od lewej. W alei - w centrum kompozycji - malarz stoi przy sztalugach i maluje obraz. Dzieło wyróżnia się bogatą kolorystyką w tonacjach zieleni, żółcieni, brązów, bieli z akcentami błękitu i czerwieni. Malowany jest szerokimi, dość ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla. Obraz na odwrocie ukazuje dolinę z zabudowaniami i smukłą kościelną wieżą na tle rozległego pejzażu górskiego, pokrytego roślinnością. Niebo zachmurzone. Barwy stłumione o dominacji zieleni. Obydwa obrazy należą do przedwojennej tworczości Naiditcha. Typ swobodnego malowania, wartości kolorystyczne i fakturalne łączą je z malarstwem lat trzydziestych. Naiditch urodzil się w Moskwie. W młodości uczył się rysunku w moskiewskiej Szkole Sztuk Dekoracyjnych. Około 1920 r. znalazł się w Paryżu, gdzie studiował na Sorbonie. Malarstwa uczył się w Acadeęmie de la Chaumie`re w latach 1927-1929. Miał bliski kontakt z wybitnymi malarzami Andre` Lhotem i Lazarem Volovickiem, z którym dzielił pracownię na Montparnasse. Od 1930 do 1938 r. często wystawiał na paryskich Salonach: Tuileryjskim, Jesiennym i Niezależnych. Wobec zagrożenia wojennego wyjechal przez Kubę do Stanów Zjednoczonych, skąd wrócił do Paryża w 1946 r. W związku ze zniszczeniem przez Niemców dawnej pracowni, uzyskał nową na bulwarze Saint-Jacques. Często wyjeżdżał na plenery do Sabaudii. Zmarł w Paryżu. Twórczość Naiditcha wiąże się z Ecole de Paris. Malował głównie portrety (zwłaszcza we wnętrzu), pejzaże, martwe natury i studia kwiatów. Jego spokojna, nieco kontemplacyjna, pozbawiona literackich treści twórczość łączy cechy postimpresjonizmu z wpływem ekspresjonistycznego odłamu "szkoły paryskiej". Uznawany był za wybitnego kolorystę.
Jerzy Malinowski
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]