olej, płótno naklejone na tekturę, 33,5 x 41 cm sygn. l.d.: Tytus. Czyżewski 36. Na odwrocie nalepka DA Desa Unicum, aukcja 154, 28. 02. 2008.
Malarz, poeta, krytyk artystyczny, członek założyciel ugrupowania Ekspresjonistów Polskich, późniejszych Formistów, należał do poetyckiej grupy Klubu Futurystów "Gałka Muszkatułowa", a także do ugrupowania "Praesens". Kształcił się w krakowskiej ASP (1902-1907) u J. Mehoffera, J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego. Trzykrotnie przebywał w Paryżu (1907-1909, 1910-1912, 1922-1930). W 1930 wrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie. Twórczość Czyżewskiego z okresu przed I wojną światową nawiązuje do postimpresjonizmu i malarstwa Cézanne`a. W latach po 1915 artysta tworzy obrazy wielopłaszczyznowe z drewna i dykty. Prace z okresu formistycznego (1917-1922) są inspirowane francuskim kubizmem i sztuką ludową. Kontakt z pejzażem Francji, Włoch i Hiszpanii, gdzie artysta podróżował w latach międzywojennych, niewątpliwie przyczynił się do rozwinięcia zainteresowań światłem i kolorem. Ciemna formistyczna tonacja ustąpiła miejsca barwom żywym i kontrastowym.
CZYŻEWSKI Tytus
Urodził się w 1880 r w Przyszowie k. Limanowej, zmarł w 1945 r w Krakowie. Studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego. Podczas pobytu w Paryżu poznał sztukę Cezanne`a i pozostał pod jej wpływem. Późniejsze wyjazdy do Paryża zaowocowały przyswojeniem sobie sztuki kubistów. Członek grupy Ekspresjoniści Polscy (późniejsi Formiści). Współnie z L. Chwistkiem i K. Winklerem redagował pismo "Formiści". Współtworzył w Krakowie kluby futurystyczne. Pociąg do awangardy ujawnił się u artysty już w 1915 r, kiedy podjął próbę przełamania kanonu malarstwa jako dwuwymiarowego obrazu, tworząc z drewna i tektury prace wielopłaszczyznowe. Maksymalnie upraszczał i geometryzował formy, czerpał z polskiego folkloru i sztuki naiwnej, w latach 20-tych jego twórczość była pod wpływem sztuki hiszpańskiej. Poza twórczością malarską, artysta pisał i wydawał wiersze, utwory dramatyczne, zajmował się krytyką artystyczną.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]