Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
CZYŻEWSKI Tytus | Portret kobiety - Marii Chmurkowskiej

Tytus CZYŻEWSKI (1880-1945)

Portret kobiety - Marii Chmurkowskiej

olej, płótno, 81 x 65 cm;
sygn. l.d.: Drogiej Pani Marysi / Tytus Czyżewski
na odwrocie napisy: Wł. M. Chmurkowska; Lata 30-te XX w.

lit.: A. Osęka, O malarstwie Tytusa Czyżewskiego, (w:) "Przegląd Artystyczny", nr 4, X-XI-XII 1956, ss. 11-26, tu na s. 17, reprodukcja obrazu

W latach trzydziestych następuje "uspokojenie" malarstwa Tytusa Czyżewskiego. Odchodzi od formistycznego ujmowania materii malarskiej, ekspresyjnego zestawiania form kubistycznych. " Z biegiem lat coraz bardziej rezygnuje z waloru, z malarskich wartości bryły - na rzecz koncepcji kolorystycznych. W 1934 r. Czyżewski napisze już " Malarstwo jest dla mnie w rzeczywistości muzyką koloru, skondensowaną i uporządkowaną za pomocą formy i materiału farb, a nie za pomocą grafiki i rysunku" (Osęka, s.16). Właśnie w Warszawie, gdzie artysta zamieszkał w 1930 r. w okresie poprzedzającym wojnę i w czasie okupacji, powstaje wiele znakomitych portretów, aktów, martwych natur. Zwykle zakomponowane na pionowych prostokątach płótna, z upozowaniem postaci nieco z boku osi obrazu, modele oddają zwykle ten sam typ człowieka: delikatny, o subtelnej budowie, dużych wyrazistych oczach, w tle pojawiają się elementy wnętrza, kotary, martwe natury, rekwizyty takie jak książki, wachlarze itp. "Płótna Czyżewskiego, gdzie granica między naturalnym kształtem a jego uogólnieniem pśtyckim, między powagą a lirycznym żartem jest nie zawsze i nie wszędzie wyraźna - to malarstwo bardzo trudne. Mieniąca się konsystencja płócien, mgły i perłowe rozbielenia, dalsze plany uciekające w głąb, kompozycja bardzo jakaś krucha i niestała - czyni ten na pozór zwykły świat portretów i martwych natur czymś szczególnie zmiennym i niejednoznacznym" (Osęka, s. 19). I dodajmy - jednocześnie bardzo pięknym i eleganckim. Prezentowany obraz utrzymany jest właśnie w stylistyce ostatniego okresu twórczości Tytusa Czyżewskiego. Namalowany w latach tuż przed wojną przedstawia aktorkę Marię Chmurkowską (1909-1979), występującą od 1931 r. w Warszawie, gościnnie w teatrach "Qui Pro Quo", "Mirażu", Teatrze Letnim, "Wielkiej Rewii". Chmurkowska - dla niej umieścił Czyżewski osobistą dedykację na obrazie - była przed wojną znana artystka estradowa, cieszyła się mianem najlepszej polskiej monologistki.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CZYŻEWSKI Tytus
Urodził się w 1880 r w Przyszowie k. Limanowej, zmarł w 1945 r w Krakowie. Studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego. Podczas pobytu w Paryżu poznał sztukę Cezanne`a i pozostał pod jej wpływem. Późniejsze wyjazdy do Paryża zaowocowały przyswojeniem sobie sztuki kubistów. Członek grupy Ekspresjoniści Polscy (późniejsi Formiści). Współnie z L. Chwistkiem i K. Winklerem redagował pismo "Formiści". Współtworzył w Krakowie kluby futurystyczne. Pociąg do awangardy ujawnił się u artysty już w 1915 r, kiedy podjął próbę przełamania kanonu malarstwa jako dwuwymiarowego obrazu, tworząc z drewna i tektury prace wielopłaszczyznowe. Maksymalnie upraszczał i geometryzował formy, czerpał z polskiego folkloru i sztuki naiwnej, w latach 20-tych jego twórczość była pod wpływem sztuki hiszpańskiej.
Poza twórczością malarską, artysta pisał i wydawał wiersze, utwory dramatyczne, zajmował się krytyką artystyczną.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]