olej na płótnie, 80,5 x 60 cm sygnowany l.g.: "Tytus Czyżewski" na odwrocie nalepka Muzeum Narodowego w Poznaniu z 1974 r. z wystawy monograficznej artysty
Jedna z najciekawszych postaci w sztuce polskiej XX wieku, artysta, którego Konrad Winkler nazywał "najskrajniej konsekwentnym wyznawcą nowej sztuki". Malarz, krytyk artystyczny i poeta, genialny eksperymentator - twórca pierwszych polskich obrazów wielopłaszczyznowych, w których starał się zrealizować założenia teorii formizmu. Ten wszechstronny twórca był absolwentem krakowskiej Akademii, jednak na jego sztukę większy wpływ wywarło awangardowe malarstwo francuskie, niż osobowość krakowskich nauczycieli - Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. W okresie poformistycznym twórczość Czyżewskiego ewoluowała w kierunku "ekspresyjnego koloryzmu". Powstały wtedy wyjątkowo piękne kompozycje łączące w sobie wyszukane barwy z falistym, "kapryśnym" konturem, które najpełniejszy wyraz znalazły w martwych naturach i portretach. Malowane przez Czyżewskiego portrety powstawały szybko, gwałtownie. Dzięki relacjom uczestników sesji portretowych wiemy, że płótno gotowe było w kilka godzin, zaś tak charakterystyczne dla artysty skomplikowane linie i złamane tonacje malowane były alla prima, bez poprawek. Jednak ten tak gwałtowny, szybki i pewny sposób malowania był tylko efektem wcześniejszej koncentracji wewnętrznej.
CZYŻEWSKI Tytus
Urodził się w 1880 r w Przyszowie k. Limanowej, zmarł w 1945 r w Krakowie. Studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego. Podczas pobytu w Paryżu poznał sztukę Cezanne`a i pozostał pod jej wpływem. Późniejsze wyjazdy do Paryża zaowocowały przyswojeniem sobie sztuki kubistów. Członek grupy Ekspresjoniści Polscy (późniejsi Formiści). Współnie z L. Chwistkiem i K. Winklerem redagował pismo "Formiści". Współtworzył w Krakowie kluby futurystyczne. Pociąg do awangardy ujawnił się u artysty już w 1915 r, kiedy podjął próbę przełamania kanonu malarstwa jako dwuwymiarowego obrazu, tworząc z drewna i tektury prace wielopłaszczyznowe. Maksymalnie upraszczał i geometryzował formy, czerpał z polskiego folkloru i sztuki naiwnej, w latach 20-tych jego twórczość była pod wpływem sztuki hiszpańskiej. Poza twórczością malarską, artysta pisał i wydawał wiersze, utwory dramatyczne, zajmował się krytyką artystyczną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]